single-image

Otyłość dzieci – cierpienie ciała i umysłu

Aleksandra Broda

Epidemia otyłości jest coraz większym problemem współczesnego społeczeństwa, zwłaszcza wśród dzieci. Szacuje się, że ponad 41 milionów dzieci na całym świecie jest dotkniętych tym schorzeniem, a liczba ta rośnie każdego roku. Wywołało to niepokój zarówno wśród rodziców, pracowników, jak i urzędników służby zdrowia.

Otyłość jest w dużej mierze spowodowana złym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej, ale w grę wchodzą również czynniki genetyczne i środowiskowe. Może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca, a nawet rak. Dlatego tak ważne jest szerzenie świadomości o zagrożeniach związanych z otyłością i o tym, jak przede wszystkim zapobiegać jej występowaniu.

Otyłość wśród dzieci w statystykach

Statystyki dzieci otyłość

Musimy edukować nasze dzieci w zakresie zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcać je do pozostania aktywnym, aby zwalczyć tę epidemię, zanim wymknie się spod kontroli. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacuje, że ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów jest obecnie otyła, a wskaźniki sięgają 39% w Mississippi, Wirginii Zachodniej i Tennessee. Wskaźnik otyłości w Stanach Zjednoczonych stale wzrastał w ciągu ostatnich 30 lat, przy czym wskaźniki otyłości wśród dorosłych prawie podwoiły się w latach 1980-2014.

W Polsce problem otyłości i nadwagi dotyczy ok. 10% dzieci w wieku do 3 lat. 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15 roku życia. Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/

Co zrobić, aby zapobiec otyłości swojego dziecka?

Co możesz zrobić, aby zapobiec otyłości? Trzy główne obszary, na których należy się skupić, to dieta, aktywność fizyczna i dobre samopoczucie emocjonalne. Dokonywanie wyborów zdrowego stylu życia jest najlepszym sposobem zapobiegania otyłości.

Jak zapobiegać otyłości wsród dzieci?
Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i dobra relacja z dzieckiem pomoże zapobiec otyłości


Zbilansowana, pełna wartościowych witamin i minerałów dieta to podstawa. Warto wybierać produkty sezonowe jak najmniej przetworzone. Ograniczenie cukrów i niezdrowych węglowodanów do minimum pomoże obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka nadwagi lub otyłości.

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w utrzymaniu prawidłowej masy ciała dziecka. Należy zachęcać dziecko do spacerów, pieszych wycieczek i spędzania czasu na podwórku, placu zabaw. Zaleca się również uprawianie różnego typu sportów przez dzieci i młodzież. Aktywność fizyczna nie tylko niweluje ryzyko wystąpienia otyłości, lecz również wpływa wartościowo na wiele innych aspektów zdrowotnych. Dzieci, które są dotlenione i często spędzają czas poza domem, lepiej się uczą, są bardziej skoncentrowane i szczęśliwe.

Dbanie o stan psychiczny swojego dziecka: zaspakajanie jego potrzeb oraz bliskie relacje niwelują ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Istnieje wiele związków pomiędzy poczuciem psychicznym a jedzeniem. Dorośli i dzieci niwelują stres i napięcia emocjonalne poprzez nadmierne jedzenie.

Epidemia otyłości wśród dzieci

Nie można ukrywać, że zmagamy się obecnie z epidemią otyłości wśród dzieci. Czasy, w których komputery i telefony pochłaniają znacznie więcej czasu, niż powinny, zwiększają to ryzyko. Dochodzi do tego również wzrost ogromnego konsumpcjonizmu kreowanego przez światowe marki żywnościowe. Drodzy Rodzice, bądźmy czujni. Zwracajmy uwagę na to, co jedzą nasze dzieci. Zwiększajmy swoją świadomość dotyczącą niezdrowych produktów. Zachęcajmy pociechy do aktywności fizycznej i dbajmy o dobre samopoczucie.

Może Cię zainteresować:

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)