single-image

Karmię piersią i jem wszystko! Obalamy mity

Aleksandra Broda

Jako młoda matka chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Decydując się na karmienie piersią, zadajesz sobie mnóstwo pytań. Nie zawsze jednak znajdujesz na niejednoznaczne i wiarygodne odpowiedzi. Jednym z takich pytań jest to, czy jako matka karmiąca możesz jeść wszystko. Szukając artykułów na ten temat, dowiadujesz się, że wokół karmienia piersią istnieje wiele mitów. Dzisiaj najpopularniejsze z nich obalimy. Żebyś zawsze czuła się pewnie.

Nie jedz tego, bo dziecko będzie bolał brzuszek!

Zapewne nie raz słyszałaś z ust bliskich, że nie powinnaś zjeść młodej kapusty, albo ulubionej zupy grochowej. Jest to błąd, w który wprowadza się młode matki. Liczne badania nad pokarmem kobiecym jednoznacznie wskazują, że Twoje dziecko nie płacze od czekolady, na którą pozwoliłaś sobie wieczorem. Ono płacze dlatego, że ma niedojrzały układ trawienny. Nie obwiniaj się nigdy, że Twoja pociecha ma kolkę, bo zjadłaś coś tłustego. Kobiecy pokarm powstaje w pęcherzykach piersiowych. Laktocyty, które budują te pęcherzyki, pobierają wszystkie składniki odżywcze z krwi matki. Jeżeli więc zjesz pokarm, najpierw on się przetrawi a na samym końcu wartości odżywcze, (które wchłonęły jelita) trafią do Twoich piersi. Nie bez przyczyny mówi się, że kobiecy pokarm to zbiór wszystkiego, co najlepsze.

Nie pij kawy i herbaty, bo dziecko będzie pobudzone!

Kolejny, bardzo kontrowersyjny mit. Nie raz zapewne zastanawiałaś się, czy możesz wypić kawę albo herbatę. Picie płynów zawierających kofeinę nie ma wpływu na zachowanie najmłodszych. Pod warunkiem, że nie będą to duże ilości. Spokojnie możesz więc pozwolić sobie na chwilę przyjemności, pijąc dwie filiżanki kawy albo trzy kubki herbaty w ciągu dnia. Dopuszczalna dzienna dawka, która nie zaszkodzi Twojemu dziecku to 300 mg kofeiny.

Unikaj alergenów!

Nie unikaj spożywania produktów, które mają w sobie alergeny tylko dlatego, że boisz się reakcji alergicznej u swojego dziecka. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że maluchowi zaszkodzi zjedzona przez Ciebie truskawka. Pamiętaj, że większość zmian skórnych u noworodków jest wynikiem np. trądziku niemowlęcego, a nie odpowiedzią na to, co właśnie zjadłaś. Badania wykazują, że tak naprawdę tylko 0,2-2,1% niemowląt dotyka alergia na białko mleka krowiego. Występowanie innych alergii jest jeszcze niższe. Jeżeli masz obawy, że Twoje dziecko może być na coś uczulone – skontaktuj się z lekarzem.

Nie jedz ostrych rzeczy!

Zapewne nie raz słyszałaś, że nie możesz jeść ostrego i mocno przyprawionego jedzenia. Pozwól sobie na sos czosnkowy dodany do obiadu lub bardziej wyrazisty posiłek. Jednak obserwuj maluszka, ponieważ smak i zapach spożywanych dań w niewielkim stopniu przenika do Twojego pokarmu. Jeśli dziecko w dalszym ciągu będzie ssało pierś z wielką przyjemnością, będzie to idealna forma poznawania nowych smaków.

Nie uprawiaj sportu, bo Twoje mleko będzie kwaśne!

Zastanawiasz się, czy możesz uprawiać sport? Śmiało! Pod warunkiem, że będą to odpowiednio dobrane ćwiczenia do Twojej kondycji oraz stanu zdrowia. Jednym z najbardziej krzywdzących młode matki mitów jest to, że nie mogą wrócić do aktywności fizycznych. Kwas mlekowy, który powstaje w trakcie ćwiczeń, nie wpływa w żaden sposób na produkcję mleka. Również nie zmienia jego składu oraz smaku.

 

Matko karmiąca – korzystaj z uroków macierzyństwa w pełni. Spożywaj duże ilości płynów i odżywiaj się zdrowo. Nie rezygnuj ze swoich potrzeb żywieniowych, jeśli nie są one w żaden sposób zalecane. Niech to będzie dla Ciebie wspaniały czas. Korzystaj z sezonowych owoców, jedz orzechy i ryby. Ciesz się życiem i tym, co daje nam natura. Pamiętaj tylko, że Twoja dieta i tak powinna być zbilansowana, abyś ty mogła czuć się dobrze i komfortowo. W kolejnym artykule dowiesz się, jakie powinnaś jeść potrawy, warzywa i owoce, aby uzupełniać wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Na zdrowie!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)