single-image

Dietetycy alarmują – Rodzice, zadbajcie o zdrowe śniadania!

Aleksandra Broda
Badania jednoznacznie wskazują, że większość polskich rodzin nie jada w domu śniadań. Brak czasu i ochoty to najczęstsza wymówka wśród badanych. Wciąż za mało jednak mówi się o tym, jakie korzyści niesie ze sobą zjedzenie śniadania. To właśnie zbilansowany i wartościowy posiłek przed wyjściem z domu daje gwarancję udanego dnia. Twoje dziecko jest zmęczone i ma problemy z koncentracją? Być może czas wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.

Śniadanie  – nie mam czasu!

Chociaż żyjesz szybko, to jednak warto znaleźć czas na poranny posiłek. Przygotowanie go, wbrew pozorom nie zajmuje dużo czasu, zwłaszcza jeśli większość produktów przygotujesz już wieczorem. Dzień wcześniej możesz pokroić warzywa i owoce czy nawet ugotować płatki owsiane, które po prostu dzień później odgrzejesz Żadna bułka słodka lub chleb posmarowany kremem czekoladowym nie zastąpi zdrowego i sycącego śniadania. Wciąż brakuje Wam czasu, żeby zjeść śniadanie? Spakujcie rano tornistry i torby, przygotujcie ubrania i ustawcie budzik 5 minut wcześniej. Wbrew pozorom potrzeba niewiele wyrzeczeń, żeby znaleźć czas na posiłek.

Śniadanie – co jeść?

Chociaż najłatwiej jest zrobić kakao i zjeść płatki śniadaniowe, to jednak nie jest to posiłek, który zagwarantuje udany dzień. Na śniadanie, zarówno pierwsze, jak i drugie jedzcie jajecznice, twarożek, wędline i ser żółty na pełnoziarnistym pieczywie. Na talerzu nie może zabraknąć też warzyw. Możecie zrobić również owsiankę, w której znajdą się pestki dyni, orzechy i owoce. Przepisów na udane i zdrowe śniadania jest mnóstwo i nie zajmują one wcale dużo czasu. Ciepła, delikatna herbata i sok ze świeżo wyciskanych owoców również dodadzą energii na dobry początek dnia!

Śniadanie – dlaczego jest takie ważne?

Ty i Twoje dziecko możecie nawet nie odczuwać głodu, ale Wasz organizm rano potrzebuje zastrzyku energii. Z pewnością nie zastąpi go sama kawa lub herbata. Zbilansowany posiłek niweluje ryzyko nagłego spadku cukru, czyli uczucia zmęczenia, znudzenia i głodu. Kiedy nie zjesz w domu śniadania, w pracy po godzinie czy dwóch odczuwasz duży spadek energii i sięgasz wtedy po słodką przekąskę, która tylko na chwilę zaspokoi Twoje potrzeby. Twoja praca nie jest zbyt efektywna, a ty sama nie potrafisz się skupić na tym, co robisz. Bardzo podobne ten mechanizm działa u dzieci, dlatego dietetycy wciąż krzyczą, że pociechy powinny jeść zdrowe i sycące śniadania. Badania udowadniają, że dzieci, które albo w ogóle nie jedzą porannego posiłku, albo spożywają przetworzone i niezdrowe rzeczy, nie mogą skupić się na lekcjach. Ich oceny są znacznie niższe i mają problem z zapamiętaniem podstawowych pojęć. To nie jest tylko „straszenie”, lecz lata obserwacji, której wyniki są jednoznaczne. Brak zbilansowanego pierwszego i drugiego śniadania przyczynia się również do wzrostu otyłości wśród dzieci. „Nienajedzona młodzież” częściej bowiem sięga po słodycze i słone przekąski, aby zniwelować uczucie głodu. Jest to bardzo błędne koło.

Dietetycy i sami nauczyciele alarmują – rodzice, nie wypuszczajcie swoich dzieci bez zdrowego, wartościowego śniadania! My się oczywiście pod tym podpisujemy.
Dajcie koniecznie znać, jak wyglądają u Was śniadania! Na zdrowie!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)