single-image

10 zabaw z dzieckiem dla zmęczonych rodziców

Aleksandra Broda

Odbieramy dziecko z przedszkola lub szkoły. Jesteśmy już nieco zmęczeni. Czas goni. Zaraz się ściemni (ach ta jesień i zima). Przychodzimy do domu, ogarniamy obiad, kolację. Dziecko snuje się po kątach i zaczepia do zabawy.

Ok. Nuda jest ważna, nuda jest potrzebna. Ale tak samo potrzebne jest budowanie relacji, a relację świetnie tworzy się również poprzez wygłupy. Chcesz poznać pomysły na zabawy dla zmęczonych, leniwych rodziców? Zapraszamy.

1. Zabawa w lekarza

Rodzic kładzie się na łóżku lub sofie i udaje chorego. Dziecko bada od stóp do głów swojego pacjenta i wystawia diagnozę. Widziałam kiedyś ten sposób w odcinku jakiejś bajki i u nas sprawdza się rewelacyjnie.

2. Wizyta u kosmetyczki

Sposób na leniwą zabawę? Przygotuj płatki kosmetyczne, wodę, kremy i pozwól dziecku zrobić pielęgnację Twojej twarzy. Dzieci naprawdę uwielbiają majstrować przy buzi swoich rodziców.

3. Malowanie, kolorowanie

Kolorowanie to forma zabawy, która nie wymaga dużo wysiłku, a wręcz przeciwnie – odpręża. Kiedy więc nie masz sił na intensywne harce, wyciągnij kartki i kredki. Do dzieła!

4. Co jest w skarpetce?

Kolejny nasz hit. Bierzemy czarną, grubą skarpetkę (oczywiście wypraną) i chowamy do środka mały przedmiot. Dziecko musi zgadnąć, co znajduje się wewnątrz.

5. Ciepło, zimno

Wstajesz na chwilę z kanapy. Chowasz zabawkę, a dziecko zgaduje, gdzie ona może być. Kiedy jest blisko jej znalezienia, mówisz: „ciepło”, a kiedy daleko: „zimno”.

6. Zabawa w restaurację

„Dzień dobry, czy mogłabym zamówić jakiś niesamowicie pyszny obiad?”. Dzieci marzą, aby usłyszeć takie słowa od swoich rodziców. Jeśli więc szukasz zabawy dla zmęczonego, leniwego rodzica, udaj klienta restauracji i poproś, aby dziecko przygotowało posiłek z pomocą zabawek.

7. Układanie puzzli

pomysły na zabawy z dzieckiem dla zmęczonych rodziców

Zabawy z dzieckiem dla zmęczonych rodziców wcale nie muszą być nudne! Na podłodze też można przecież poleżeć. A podłoga to idealne podłoże dla puzzli. Układajcie je z dzieckiem powoli, na spokojnie. Przecież to nie wyścigi.

8. Słuchanie audiobooków

Zabawa dla zmęczonego rodzica? Słuchanie bajek to również ciekawa forma spędzenia czasu. Jeśli nie masz sił na czytanie książek, to posłuchajcie wspólnie ciekawych opowieści. Zwłaszcza starszakom spodoba się ten pomysł.

9. Niewymagające gry

Kalambury, a nawet gra 5 sekund, o której pisałam tutaj: 5 pomysłów na zabawę w deszczowy dzień może być genialnym pomysłem na leniwą zabawę. Można grać w nie bez problemu na łóżku i to w pozycji półleżącej – wystarczy zmienić nieco zasady gry.

10. Układanie klocków (nie tylko lego)

Układanie klocków również należy do tych przyjemnych i niezwykle prostych zabaw z dzieckiem. Tak naprawdę wysiłek jest niewielki, a radość dziecka ze wspólnie spędzonego czasu ogromna.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na zabawy dla zmęczonych rodziców przypadły Wam do gustu. Pamiętajcie, że dzieci potrzebują spędzać czas z rodzicami nawet wtedy, kiedy brakuje nam chęci i sił.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)