single-image

Rodzaje namiotów – jaki wziąć ze sobą na biwak?

Aleksandra Broda

Zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z biwakowaniem? Fantastycznie! Musisz jednak wiedzieć, jak się do niego odpowiednio przygotować. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest dobry namiot. Jak wybrać ten właściwy?

Czym się kierować podczas wyboru namiotu?

Tak naprawdę jednym z najważniejszych czynników jest to, dla ilu osób ma być to namiot. Poszczególne modele mogą się bowiem naprawdę mocno różnić wielkością. Mamy inne potrzeby, jeśli na biwak udajemy się sami, a inne, gdy wyruszamy z rodziną lub znajomymi.

Jeśli wyruszamy w większej grupie, to zdecydowanie warto sprawdzić namioty czteroosobowe. W nim każdy będzie mieć dla siebie nieco przestrzeni, co umożliwi komfortowy odpoczynek. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że zajmie on więcej miejsca w bagażniku naszego auta, jednak nie jest to duża przeszkoda.

Na pewno powinniśmy również zwracać uwagę na typ konstrukcji. Warto zainteresować się konstrukcją samonośną, która najlepiej sprawdza się w górach. Istotna jest również kwestia wodoszczelności namiotu. Nawet latem musimy liczyć się z tym, że któregoś dnia spotka nas deszcz. Wówczas namiot powinien być naszych schronieniem przed gorszą pogodą. Często te najlżejsze modele zaczynają przemakać, gdy kiepskie warunki atmosferyczne utrzymują się przez dłuższy czas.

Pomyśl o komforcie

Kemping to ciekawe doświadczenie. Przebywanie na łonie natury, zupełnie inny tryb życia, względem naszej codzienności. Nie musi on jednak wiązać się z brakiem komfortu i bolącymi od spania plecami. Dziś na rynku znajdziemy przestronne namioty, które oferują nam sporą wygodę. Zwracajmy uwagę na to, jak duży jest przedsionek. Największe modele pozwalają nawet na ustawienie w środku kilku mebli turystycznych, dzięki czemu możemy zjeść w środku posiłek, gdy na dworze pada deszcz.

Zastanówmy się więc nad tym, jakie są nasze potrzeby oraz w jakie miejsca chcemy wyjeżdżać. Musimy mieć świadomość tego, że rozbijanie wielkich namiotów zajmuje trochę czasu i wymaga pewnej wprawy. Później jednak otrzymujemy większą wygodę i przestronność. W niektórych warunkach wielkie modele się jednak nie sprawdzą – na przykład podczas wypraw w góry takie konstrukcje są bardziej narażone na porywisty wiatr.

Czym podróżujesz?

Istotne jest także to, w jaki sposób zamierzamy podróżować. Jeśli będzie to samochód, to wówczas na niektóre aspekty nie musimy zwracać większej uwagi. Niektórzy jednak przemieszczają się na rowerze i często zmieniają miejsce odpoczynku. W takiej sytuacji ważne jest to, aby namiot dało się szybko rozstawić i złożyć. Ponadto jego waga nie powinna być zbyt duża, ponieważ przemieszczanie się z dużym ciężarem na plecach będzie kłopotliwe. Poza tym mniejsza waga oznacza przeważnie mniejszy rozmiar pakunku, dzięki czemu łatwiej zabierzemy się z naszym namiotem w trasę rowerową.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na jakie aspekty powinno się zwracać uwagę podczas wybierania namiotu. Wierzymy, że zakupisz model, który spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci przeżyć wspaniałą przygodę na łonie natury!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)