single-image

Idziemy do przedszkola – jak przetrwać pierwsze dni.

Rodzic Rodzic

Pierwszy dzień w przedszkolu do dla każdego malucha ogromne wyzwanie. W jednej chwili wszystko ulega zmianie – dziecko przestaje być w centrum uwagi mamy i taty (wychowawczynie i wychowawcy muszą zająć się całą grupą), a zamiast kochających rodziców wokół pojawiają się rówieśnicy. To także ważny dzień dla nas samych, bo po latach ciągłego przebywania z dziećmi następuje ten moment, kiedy trzeba je oddać pod opiekę kogoś innego i często nie ma dla nas znaczenia fakt, że pracownicy przedszkoli mają znacznie większe doświadczenie w opiece nad dziećmi od nas. Każdy podręcznik pedagogiki straszy problemami, które pojawiają się w pierwszych dniach chodzenia do przedszkola. Warto wiedzieć, jak im zaradzić, aby nie popełnić błędów, które w przyszłości zakończą się traumą.

Zapoznaj siebie i dziecko z przedszkolem

Największe obawy dzieci dotyczące pójścia do przedszkola wynikają z braku poczucia bezpieczeństwa. Nowe miejsca, nowi ludzie i brak rodziców to dla malucha szok, dlatego warto zadbać o to, by podtrzymać poczucie bliskości z rodzicami. Dobrym pomysłem jest pójście wraz z dzieckiem do przedszkola tuż przed pierwszym dniem – poznajcie się z przedszkolanką i zobaczcie, jak wygląda wnętrze. Taki zabieg sprawi, że dziecko nie będzie samo w całkowicie obcym, nieznanym miejscu.

Maskotka jako substytut domowego ciepła

Wiele problemów sprawia kwestia leżakowania. Konieczność samodzielnego odpoczynku w nowej grupie może przerażać, ale stres można zmniejszyć. Wystarczy dać dziecku ulubioną maskotkę, która przypomni o domu i miłych chwilach z rodzicami. Jeśli to nie wystarczy, zapakuj dziecku do plecaka kilka innych mniejszych zabawek – wtedy już całkowicie zaniknie poczucie obcości.

Przygotuj się, że pierwszy dzień będziecie płakać

Przez to musi przejść każdy rodzic – odprowadzanie pierwszego dnia po prostu musi wiązać się z wybuchem płaczu. Tak silna reakcja emocjonalna jest nieunikniona, ale nie należy się tym przejmować. Jeśli chcesz pomóc maluchowi przejść przez to, zaplanuj trochę więcej czasu pierwszego dnia. Zamiast odprowadzać dziecko w biegu, poświęć mu całą swoją uwagę. Bądź przy nim, gdy płacze w przedszkolu i poczekaj, aż samo zechce pójść do nowych kolegów i koleżanek. Jeżeli dziecko zobaczy, że cały czas jesteś w przedsionku, zrozumie, że nic złego się nie dzieje. A po powrocie z przedszkola przez pierwsze dni skupiaj maksimum uwagi na maluchu, co pozwoli zwalczyć poczucie „oddania za karę”. I pamiętaj – to problemy, z którymi liczy się każdy rodzic. Wystarczy przebrnąć przez pierwsze dni, a potem będzie już tylko lepiej!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)