single-image

„Tatusiu, wróć”, o tym, kiedy tata pracuje za granicą

Aleksandra Broda

Niestety rodzice niekiedy są zmuszeni do tego, aby jedno z nich wyjechało za granicę w celach zarobkowych. Tutaj często nie chodzi tylko o pieniądze na życie, ale również takie kwestie jak poprawienie zdolności kredytowej, ciężka sytuacja rodzinna. Wiadome jest, że najczęściej wyjeżdżają ojcowie. Jedni wracają na weekendy, drudzy dopiero po miesiącu. Z czym wiąże się praca rodzica za granicami Polski?

Ojciec za granicą – to niełatwa decyzja 

Wiele osób uważa, że praca za granicą i „zostawienie” rodziny to ucieczka od: obowiązków, codziennych wyzwań opiekuńczych. Tak naprawdę jednak decyzja o wyjeździe jest trudna, często niesie ze sobą wiele wątpliwości, jak i różnych konsekwencji. Matka zostaje sama z dzieckiem lub dziećmi, to na jej głowie są wszelkie rzeczy. Może czuć się samotna, zmęczona i przytłoczona. Ojcom również nie jest łatwo: często pracują ponad siły, nie mają wsparcia i bardzo tęsknią. Tutaj jednak najważniejsze są dzieci i odpowiedź na pytanie: jakie konsekwencje ponosi dziecko, kiedy tata wyjeżdża za granicę? To są zawsze konsekwencje, którymi opiekunowie obarczają swoje dzieci, bez ich zgody i często wbrew ich potrzebom.

Skutki, które ponoszą dzieci 

Niezależnie od tego, ile dziecko, lub dzieci mają lat, zawsze, na swój sposób przeżywają nieobecność rodzica. Czasami można odnieść wrażenie, że są przyzwyczajeni, ale ich tęsknota i potrzeba relacji i bliskości z ojcem daje o sobie znać na wiele możliwości. Młodsze dzieci stają się bardziej „rozklejone” emocjonalne, brak im ojcowskiego wzorca, męskiego wsparcia, a nawet beztroskich zabaw. Starszym dzieciom brakuje autorytetu i rozmowy. Czasami zachowują się agresywnie lub stają się apatyczne. Chłopcy tęsknią za męskim autorytetem, którego brak mogą odczuwać w dorosłości, a dziewczynki za ojcowskim wsparciem, podejściem do życia. To natomiast może skutkować złymi relacjami z mężczyznami w przyszłości.


Kiedy emigracja to konieczność

Należy mieć świadomość tego, że często taki wyjazd to konieczność. Nie można jednak oceniać rodziców, którzy decydują się na wyjazd za granicę jednego z nich. Trzeba jednak zdać sobie sprawę o tych przykrych konsekwencjach i każdego dnia starać się je łagodzić. Tutaj ważny jest kontakt, chociażby przez messengera, a także to, co mama mówi o ojcu, kiedy go nie ma. Tutaj ważna jest rozmowa z dziećmi, tłumaczenie i ogromne wsparcie ze strony mamy. W niektórych przypadkach na pewno nie zaszkodzi kontakt z psychologiem, a nawet psychoterapeutą. Najważniejsze jednak jest to, jak sam ojciec zachowuje się, kiedy wraca do Polski, niezależnie, czy jest to tylko weekend, czy dwa tygodnie wolnego. W tym czasie tata powinien skupić się w głównej mierze na dzieciach i poświęcić im jak najwięcej wartościowego, pełnego bliskości i rozmów czasu.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o pracy za granicą rodzica?


Wyjazd za granicę ojca to nie tylko pieniądze, ale ogromne, właśnie skutki, które są dla dzieci bardzo bolesne. Nie można całe życie spędzić osobno i cieszyć się weekendami, wspólnymi Świętami. Rodzina, jeśli jest pełna, powinna być taka cały czas. Warto przemyśleć wyjazd całej rodziny lub pomyśleć nad skróceniem czasu przebywania za granicą rodzica. Takie długie wyjazdy nie mogą trwać kilka lat, zwłaszcza kiedy widać, że dzieci czują się bardzo źle w tej sytuacji. I chociaż pieniądze są konieczne do przeżycia, na pewno istnieje kilka wyjść, które, chociaż pewnie przyniosą mniejsze zyski pod względem zarobkowym, będą korzystniejsze i zdrowsze dla dzieci i ich przyszłości. Tutaj warto pomyśleć nad pójściem obu rodziców do pracy albo np. nieco skromniejszym życiem.

Wyjazd za granicę ojca to często konieczność, ale i poważne skutki względem psychiki i rozwoju emocjonalnego dzieci. Warto jednak zrobić wszystko, aby taki wyjazd był tylko rozwiązaniem na pewien czas, a nie na jego większość. Emocjonalnej więzi nie buduje się szybko i ona nie trwa całe życie. Zwłaszcza tą z dziećmi, trzeba pielęgnować.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)