single-image

Nastolatku, czy prowadzisz pamiętnik? Poznaj jego zalety

Aleksandra Broda

Pamiętnik- zbiór doświadczeń i wydarzeń, który cieszył się swoją popularnością wśród Waszych dziadków, a nawet rodziców. Kiedyś każdy prowadził swój notes, w którym zapisywał najskrytsze myśli. Dzisiaj niestety już rzadko kiedy ktoś postanawia przelewać wszystko na papier. W dobie internetu- social mediów i blogów coraz mniej osób decyduje się na prowadzenie pamiętnika. Szkoda, ponieważ ma on wiele zalet, o których zaraz Ci opowiemy.

 

Pamiętnik pomaga zebrać myśli

Pokłóciłeś się z przyjacielem albo masz jakiś problem, z którym ciężko Ci się zmierzyć? Zapisanie wszystkich swoich obaw i myśli na papier, sprawi, że nie tylko wyrzucisz coś z siebie, ale będziesz mógł to wszystko poukładać. Nawet jeżeli nie wiesz, co tak dokładnie czujesz w związku z daną sytuacją, to zapewniamy, że pamiętnik pomoże Ci poznać swoje uczucia.

Pamiętnik pozwala na poznanie siebie

Spisując wszystkie swoje myśli i doświadczenia, sprawisz, że nauczysz się jeszcze lepiej rozumieć swoje emocje. Nie jest to łatwa sztuka- umieć określić złość, gniew czy smutek. Kiedy piszesz w pamiętniku, rozmawiasz sam ze sobą. Czasami taka samotność jest potrzebna, chociażby żeby się zrelaksować.

Pamiętnik to miejsce, do którego wrócisz za kilka lat

Chociaż pisać pamiętnik możesz przez całe swoje życie, to na pewno uzbiera Ci się ładna kolekcja tajemniczych zeszytów. Warto do nich wrócić po kilku latach, aby przypomnieć sobie dzieciństwo, okres dojrzewania i wszystkie rzeczy, które działy się kiedyś w Twoim życiu. Być może się uśmiechniesz, a nawet wzruszysz. Zapewne przez ten czas zapomnisz już o pewnych zdarzeniach, a przypomnienie sobie o nich sprawi Ci wielką radość. To będzie najlepsza podróż w czasie, o jakiej możesz sobie zamarzyć.

Blog to nie pamiętnik

W dzisiejszych czasach pisanie bloga jest bardzo popularne zwłaszcza wśród młodych osób,  jednak żaden blog nigdy nie zastąpi tego papierowego pamiętnika. W internecie w każdej chwili Twój blog może zniknąć, np. przez usunięcie platformy, lub zwyczajny ludzki błąd. Ryzyko, że zgubisz swój pamiętnik jest niewielkie, ponieważ większość czasu będzie przebywał ukryty gdzieś pod łóżkiem lub w biurku. Poza tym pamiętnik w formie bloga czytany jest przez inne osoby, natomiast  ten w formie papierowej jest dostępny tylko dla Ciebie. To daje Ci możliwość pełnej swobody w wyrażaniu swoich myśli i uczuć, a przecież o to w tym chodzi, prawda?:)

Pamiętnik to najstarsza i najlepsza metoda na uwiecznienie pewnych wydarzeń, myśli i emocji. Pomimo tego, że jest coraz mniej popularny, to trzeba przyznać- jest ponadczasowy. Warto prowadzić swój zeszyt, do którego można wrócić po latach i uświadomić sobie przemijający czas.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)