single-image

Jak schudnąć po ciąży? Jak schudnąć do lata?

Aleksandra Broda

Jak schudnąć po ciąży? – Takie pytanie zadaje sobie niejedna świeżo upieczona mama. Noszenie przez dziewięć miesięcy dziecka pod sercem wiąże się z dodatkowymi kilogramami. I chociaż one często same znikają tuż po porodzie, nie dzieje się tak w każdym przypadku. Są kobiety, które w ciąży tyją nawet 20 kilogramów. Po porodzie okazuje się, że przeszkadza brzuch, zbyt duże uda i ramiona. Buzujące wciąż hormony mogą powodować niską samoocenę oraz dyskomfort. Jak wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Jest to prostsze, niż się wydaje i warto już od samego początku zacząć dbać nie tylko o szczupłą sylwetkę, ale przede wszystkim zdrowie. Bo jak wiadomo, ruch i zbilansowana, zdrowa dieta to nie tylko przepis na piękne ciało, ale również siła i pełnia życia, która od momentu urodzenia dziecka będzie bardzo potrzebna każdej mamie.

 

  • Błonnik. Błonnik można zakupić w postaci tabletek oraz w postaci proszku. Warto również jeść dużo warzyw i owoców zawierających błonnik. Jeśli przyjmujemy go, nieważne w jakiej postaci, trzeba przy nim pić dużo wody. Nie tylko zmniejsza apetyt na niezdrowe produkty, ale przede wszystkim poprawia metabolizm, który po porodzie może być zachwiany. Problemy z wypróżnianiem powodują uczucie ciężkości, dodatkowe kilogramy oraz złe samopoczucie. Przyjmowanie regularnie błonnika sprawia, że wypróżnienia się uregulują.

 

  • Małe posiłki, ale częste. Jedzone na spokojnie. Bycie mamą wiąże się z szybkim jedzeniem, często w przelocie. A to bardzo niezdrowe! Młoda mama powinna już od samego początku zadbać o wartościowe posiłki jedzone o stałych porach w spokoju. Zbyt szybkie jedzenie powoduje wzdęcia, mniejsze wchłanianie się substancji odżywczych oraz uczucie zmęczenia po posiłku. Kiedy jemy szybko, nieważne jak się staramy — nie schudniemy.

 

  • Spacery i wysiłek fizyczny. Z początku nie zaleca się wykonywania ciężkich ćwiczeń ze względu na regenerujący się po porodzie organizm. Warto jednak wybierać się na długie spacery, a w sytuacjach, kiedy jest to możliwe — wybrać przejście się zamiast auta. Dziecko będzie od razu łapało odporność i się dotleniało, a mama będzie spalała tłuszcz. Kiedy dziecko będzie nieco starsze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta zaczęła chodzić na siłownię lub zajęcia np. rumby. Można też biegać i wykonywać proste ćwiczenia w domu.

 

  • Nie podjadać! Przy dziecku ciężko jest nie podjadać. Chrupki, zupki, kaszki — to wszystko, co zarezerwowane jest dla dzieci, kobiety tuczy. Zanim sięgnie się po przekąskę dziecka lub skórkę od chleba, warto zastanowić się — czy aby na pewno jest mi to potrzebne? Czy wyjdzie mi to na zdrowie?

 

  • Woda, litry wody. Woda, wciąż niedoceniana dodaje energii i oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia perystaltykę jelit, przyśpiesza metabolizm oraz nawilża skórę. Jej regularne picie zmniejszy worki pod oczami, niedoskonałości skóry i pomoże schudnąć.

 

  • Silna wola. Jest najważniejsza w procesie dochodzenia do sylwetki sprzed ciąży. Oczywiście, raz na jakiś czas można pozwolić sobie na coś słodkiego, albo niezdrowego. Ale warto pamiętać, że rezygnacja z produktów, które szkodzą to nie tylko kilogramy idące w dół, ale przede wszystkim właśnie zdrowie.

 

  • Głodówki, diety cud — takie nie istnieją! Jeśli mamie zależy, żeby nie uzyskać efektu jojo, należy po prostu trzymać się tych kilku rzeczy podanych powyżej. Wszelkie głodówki oraz diety, w których pije się „magiczne” koktajle, mogą okazać się tylko i wyłącznie odchudzeniem portfela. Młoda mama powinna przede wszystkim jeść nieco mniej, nie podjadać i dużo się ruszać. Dieta powinna być urozmaicona i bogata w błonnik. Zasada jest prosta — jeśli chcesz ZDROWO schudnąć, daj sobie czas i nie licz na to, że w ciągu tygodnia schudniesz 5 kilogramów. Bo chociaż jest to możliwe, to z pewnością niewarte. Twój organizm może tego nie wytrzymać. Daj mu czas i żyj zdrowo!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)