single-image

PIELĘGNACJA CIĄŻOWEGO BRZUSZKA

Aleksandra Broda
Ciążowy brzuszek to zdecydowanie najpiękniejszy atut kobiety, która spodziewa się dziecka. Mimo to wiele pań przekłada  decyzję  o potomstwie w obawie przed utratą nienagannej figury. Niestety, często powrót do sylwetki sprzed ciąży jest niemożliwy, a na brzuszku kobiety pozostaje nadmiar skóry i liczne rozstępy.

Rozstępy to czerwone i purpurowe linie pojawiające się na brzuchu, udach, biodrach, piersiach, bardzo często podczas trwania ciąży. Skóra na brzuchu ciężarnej rozciąga się do tego stopnia, że kolagen odpowiedzialny za elastyczność i jędrność ciała nie jest w stanie w dalszym ciągu pełnić swojej funkcji, bez konsekwencji. A konsekwencjami są ciążowe rozstępy.

Czy da się ich uniknąć? Istnieją różne teorie. Wiele wskazuje na to, że rozstępy to kwestia genów, a to czy powstaną również na Twoim ciele, nie zależy w żaden sposób od Ciebie. Ale są również przesłanki, że brak rozstępów to zasługa odpowiedniej pielęgnacji.  Niezależnie od tego, jakie jest zdanie każdej z nas, jedno jest pewne: o brzuszek w czasie ciąży trzeba dbać!

Bardzo ważnymi czynnikami odpowiadającymi za właściwe nawilżenie i elastyczność skóry są: dieta oraz aktywność fizyczna. Kobieta w ciąży powinna pić dużo wody, spożywać: warzywa, owoce, produkty zawierające  cynk, a chronić swoje ciało przed przetworzonymi produktami, słodkimi napojami, tłuszczami. Jeśli nie posiadamy przeciwskazań lekarza, dla kobiet w ciąży zalecane są: basen,  spacery, joga, delikatny aerobik, rowerek stacjonarny. Prawidłowo, przez dziewięć miesięcy, nie powinnyśmy przytyć więcej niż 12 kg. Wtedy możemy liczyć na to, że unikniemy rozstępów.

Specjalne kremy, balsamy, oliwki mogą pomóc nam w pielęgnacji brzuszka.  Jest ich tak wiele, że z pewnością każda przyszła mama znajdzie coś dla siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Te, które mogą skutecznie zwalczyć uciążliwe rozstępy powinny zawierać: kolagen, witaminy E oraz C, kwas foliowy, związki krzemu, wyciąg z bluszczu lub z wąkrotki azjatyckiej.  Produktami towarzyszącymi mojej ciąży były: Bio Oil przeciw bliznom i rozstępom oraz Palmers Cocoa- pielęgnacyjny balsam przeciw rozstępom. Oliwka chociaż droższa, to jest bardzo wydajna! Przyjemnie pachnie, bardzo dobrze się wchłania i pozostawia skórę nawilżoną przez dłuższy czas. Palmers Cocoa to świetny kosmetyk o delikatnej konsystencji, lecz intensywnym zapachu. Stosowałam każdy z produktów raz dziennie, przez 9 miesięcy, łącząc z delikatnym masażem.

I… udało  się uniknąć rozstępów. Tylko czy jest to sukces odpowiedniej pielęgnacji, czy genów?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)