single-image

Koktajl położnych – nie ryzykuj!

Aleksandra Broda

Każda przyszła mama nie może doczekać się porodu. Końcówka ciąży bywa dokuczliwa i zazwyczaj bardzo się dłuży. Każda forma przyśpieszenia porodu domowymi sposobami może okazać się niebezpieczna i tragiczna w skutkach! Okazuje się, że koktajl położnych jest polecany nie tylko przez inne matki w internecie, ale przez samych położnych!

Natknęłam się ostatnio na post na pewnej grupie, w której kobieta zapytała o ten magiczny koktajl, ponieważ położna po konsultacji telefonicznej, kazała go przyrządzić i wypić. Czytając komentarze, można było łatwo wywnioskować, że wiele kobiet ten sposób próbowało wywołać poród z różnym skutkiem. Na szczęście wśród komentarzy nie zabrakło również głosu rozsądku specjalistów.

Skład koktajlu położnych:

– Olej rycynowy to podstawa koktajlu (działa przeczyszczająco i może wywołać skurcze)
–  Alkohol, który nawet w najmniejszej ilości może uszkodzić płód!
–  Sok owocowy (najczęściej morelowy), aby zapobiec utracie wapnia.

Oczywiście, nie wszystkie kobiety dodają alkohol do mikstury, ale zdecydowana większość jednak decyduje się na ten krok. Jakie mogą być skutki wywoływania porodu takimi domowymi sposobami?

Bóle brzucha, wymioty, zasłabnięcie, ostra biegunka, różne komplikacje porodowe i niedotlenienie dziecka. W dodatku kobiety, które zdecydowały się wypić koktajl, często „męczyły się” ze skurczami nawet kilka dni, leżąc na patologii ciąży.

Czy warto przyspieszać poród? Oczywiście, że nie! Chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Najczęściej lekarze zalecają jednak ruch fizyczny taki jak wchodzenie po schodach. A w niektórych przypadkach po prostu podają oksytocynę. I Chociaż oksytocyna może mieć również swoje skutki uboczne, to jednak warto zaufać specjalistom. Tymczasem przyszłe mamy przyznają, że wolą same wywoływać poród koktajlem położnych, niż pozwolić sobie podać oksytocynę pod kontrolą lekarzy.

Warto dać czas i sobie i dziecku, które być może nie jest jeszcze gotowe na przyjście na Świat. Przyspieszanie porodu bez konieczności, jest niezgodne z naturą człowieka i przede wszystkim może być niebezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)