single-image

Jak poprawić relacje ze swoim dojrzewającym dzieckiem? Trzy cenne wskazówki

Aleksandra Broda

Pozytywna relacja pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest niezwykle ważna w życiu. Dzieci jednak dorastają i chcą mieć możliwość decydowania o sobie w każdej dziedzinie. Niekiedy wydaje im się, że wiedzą wszystko lepiej od rodziców i najzwyczajniej zaczynają się buntować. Nie ma chyba nic bardziej przykrego od kłótni albo niezręcznej ciszy spowodowanej niezrozumieniem.

Okres dojrzewania to ciężki, chociaż piękny czas nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Hormony, zmieniające się ciało i poglądy są czymś nowym i nie zawsze zrozumianym dla młodych. Jak więc poprawić relacje pomiędzy Wami w tym ciężkim czasie? Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy rady.

1. Przypomnij sobie, kiedy ty byłaś nastolatką i staraj się zrozumieć

Przypomnij sobie, kiedy to ty wchodziłaś w okres dojrzewania: jakie problemy mogłaś sprawiać wtedy rodzicom i czego od nich oczekiwałaś? Odpowiedz sobie na pytanie, czy dostałaś to, o co prosiłaś i jakie to miało konsekwencję? Twoi rodzice nie zgodzili się, żebyś zrezygnowała ze szkoły? Być może jesteś im za to teraz wdzięczna. Jednak wróć wspomnieniami do tego czasu i zobacz, jak czułaś się z kolejnym zakazem wydanym przez Twoich opiekunów. Zapewne nie byłaś zadowolona. Żyjesz teraz w nieco innych czasach: masz dostęp do internetu, psychologicznej i pedagogicznej wiedzy. Powinnaś to wykorzystać, żeby unikać błędów, które być może popełniali Twoi rodzice.

2. Rozmawiaj, tłumacz i bądź cierpliwa

Nie słuchaj tych, którzy mówią, że rozmowa ze zbuntowanym nastolatkiem nie ma sensu. Ona zawsze ma sens i chociaż jej efektów nie widać od razu, to z pewnością, z czasem je zobaczysz. Pokaż swojemu dziecku, że może Ci ufać i przede wszystkim słuchaj go- nawet jeśli to, co mówi, wydaje Ci się niedorzeczne. Młodzi, chociaż często tego nie okazują- potrzebują naprawdę dużo uwagi swoich rodziców. Przestań obwiniać siebie za tą całą sytuację- tutaj naprawdę dużą rolę odgrywają głównie hormony. W momencie, w którym przestaniesz mieć do siebie wyrzuty sumienia i zaczniesz patrzeć na swoje dziecko jak na siebie w tym samym wieku- wszystko pójdzie lepiej. Bądź cierpliwa, kiedy słyszysz „nie będę z Tobą rozmawiać, ty nic nie rozumiesz.” Próbuj i pokazuj, że Ci zależy.

3. Bądź konsekwentna

Dziecko już od pierwszych miesięcy swojego życia powinno widzieć autorytet w swoich rodzicach. Pozwalając nastolatkowi na wszystko, niszczysz jego prawidłowy obraz Ciebie. Rodzice nie mają tylko kochać i wspierać, ale również prowadzić przez życie jak przewodnik. Są sytuacje, w których Twoja zgoda będzie czymś dobrym, ale czasami Twój ostateczny głos w sprawie może doprowadzić do tragedii. Jeśli dziecko Cię obraziło, oczekuj od niego przeprosin i nie odpuszczaj. Wytłumacz, co zrobiło źle, opowiedz o swoich uczuciach i czekaj na reakcję. Jeśli w tym momencie zaniedbasz proces ponoszenia konsekwencji swoich czynów, Twojemu dziecku będzie ciężko odnaleźć się w dorosłym życiu. Jeżeli nie podoba Ci się pomysł, żeby Twoja córka zrobiła sobie kolczyk w brwi w wieku piętnastu lat, nie zgadzaj się na to tylko dla tzw. Świętego Spokoju. Pamiętaj tylko, żeby zawsze tłumaczyć swoje decyzje, aż do skutku i nie zbywać swojej pociechy słowami: BO TAK. 

Przechodziłaś już przez ten proces? A może w ogóle nie miałaś z nim styczności? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)