single-image

Kochana córeczko, nie przejmuj się stereotypami [wzruszający list].

Aleksandra Broda

Kochana córeczko, zapewne nie jeden raz usłyszysz, że dziewczynkom czegoś nie wypada. Niejednokrotnie ktoś będzie próbował sprowadzić Cię do pionu za to, że robisz rzeczy zarezerwowane tylko dla chłopców.

Nie daj sobie wmówić, że dziewczynie nie wypada przekląć. Nie daj sobie wmówić, że dziewczynkom i kobietom nie wypada się denerwować i wkurzać. Można Ci tupać, można uderzać pięścią w ścianę, jeśli tylko nikogo przy tym nie krzywdzisz.

Kochana córeczko. Z racji tego, że na razie jesteś jeszcze malutka, to powiem Ci coś jeszcze. Podoba mi się to i wiem, że widzisz w nas pełne poparcie, kiedy to wybierasz zabawkę, nie zwracając uwagę na dział w sklepie. Baw się robotami, które tak uwielbiasz. Niech Twoje marzenia dotyczące ogromnego toru dla aut wkrótce się spełnią.

Droga córeczko, pamiętaj o tym, że jeśli ktokolwiek będzie mówił, a zdarzy Ci się to usłyszeć niejednokrotnie, że to kobiety są winne gwałtów. Droga córeczko, pamiętaj, że gwałtom winni są tylko oprawcy. Nie uśmiech, nie spódniczka. Pamiętaj o tym, będąc przyjaciółką, ciocią, matką, sobą.

Kochana córeczko, pamiętaj o tym, żebyś otaczała się ludźmi, którzy Cię szanują. Otaczaj się ludźmi, którzy szanują Twoje poglądy, niekoniecznie się z nimi zgadzając. Masz prawo myśleć. Masz prawo mieć swoje zdanie. I masz prawo opuścić towarzystwo, kiedy czujesz się poniżana.

Kochana córeczko, chciałabym, abyś wiedziała, że nigdy nie jesteś i nie będziesz sama. Proszę, nie daj sobie wmówić, że rolą kobiety jest tylko dbanie o dom, męża i dzieci. Rolą kobiety, tak jak mężczyzny, jest spełnianie swoich ambicji, celów i marzeń. Rolą wszystkich jest niesienie dobra. Nie wiem, czy kiedyś zechcesz założyć rodzinę, mieć dzieci. Nigdy jednak nie zapominaj o sobie. Pamiętaj, że jeśli będziesz nieszczęśliwa, to będziesz musiała to zmienić.

Pamiętaj kochanie, że życie z partnerem to współpraca, a nie same wyrzeczenia. Pamiętaj, że to wspólne dbanie o dom, wspólne zmywanie naczyń, wspólne gotowanie i wspólne, ważne decyzje. Wspólne rozmowy, nie krzyki. Bliskość, a nie stawianie murów.

Kochana córeczko, siła to nie przemoc fizyczna. Siła to bycie wrażliwym na wszystkie emocje tego świata. Siła to szanowanie, akceptowanie innych. Siła to niesienie miłości i dobra. Siła nie jest znęcaniem się nad innymi.

Kochana córeczko, kochaj ludzi i bądź dobrym człowiekiem.

Dożyliśmy czasów, gdzie każda kobieta, która zna swoje prawa i o nie walczy, nazywana jest mało kobiecą. Kochanie, dożyliśmy nowoczesnych czasów, w których wciąż istnieją krzywdzące stereotypy dotyczące dziewczynek i kobiet. Kochanie, uwierz w to, że nie tylko wolno Ci płakać, lecz także wolno Ci się denerwować. Wolno Ci znać swoje prawa, walczyć o nie. Wolno Ci być sobą. I zapamiętaj to wszystko i podejdź kiedyś do chłopaka, mężczyzny, który jest smutny. Podejdź i powiedz: „Płacz, jeśli tylko masz na to ochotę, bo to bardzo ludzkie”. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)