single-image

Córeczka tatusia, czyli jaki wpływ ma ojciec na przyszłość swojej córki?

Aleksandra Broda
Bycie ojcem to wielka odpowiedzialność. Badania udowadniają, że relacje z ojcem mają duży wpływ na przyszłość dziewczynek. Niska samoocena, szukanie akceptacji i wsparcia u nieodpowiednich osób oraz problemy ze znalezieniem odpowiedzialnego, kochającego partnera – to tylko nieliczne skutki braku więzi pomiędzy tatą a córką.

 

Córeczka tatusia od małego

Wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest tak, że każdy ojciec chciałby mieć syna. Pojawienie się na świecie córki sprawia, że mężczyzna czuje się jeszcze bardziej odpowiedzialny i męski – w końcu teraz musi opiekować się córką, czyli istotą delikatną i bardziej uczuciową. Instynkt tacierzyński bardzo szybko daje o sobie znać – w momencie niebezpieczeństwa, tata zrobi wszystko, aby chronić córkę. Ojciec, który angażuje się emocjonalnie w wychowanie swojej małej córeczki, od najmłodszych lat dostarcza jej miłych bodźców. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w życiu dziecka – nie tylko pod względem materialnym, ale przede wszystkim duchowym. Dziewczynki uwielbiają swoich ojców, ponieważ zazwyczaj są mniej spięci i pozwalają na więcej wygłupów. Tutaj również można obalić mit, że tata jest wymagający i surowy. Dzisiaj ojcowie wykazują więcej zrozumienia swoim dzieciom, niż np. mamy, które wciąż mają tendencję do wyolbrzymiania problemów. Przykładowo: Mama nie pozwoli wejść dziecku na drzewo z obawy o upadek, natomiast tata zgodzi się i będzie kibicował. Tata w oczach córki jest bohaterem, który niczego się nie boi.

Pierwsza miłość córki

Nie bez przyczyny mówi się, że ojciec to pierwsza miłość córki. Dziewczynki widzą, że tata jest mężczyzną kochającym, wspierającym całą rodzinę. Potrafi również rozbawić do łez. Jego szerokie ramiona, męskie rysy twarzy i doświadczenie – to wszystko sprawia, że córki zakochują się w swoich ojcach. W przeciwieństwie do chłopców, dziewczynki bardzo dużą uwagę przywiązują do głosu, mimiki twarzy oraz całej postawy. Zapamiętują każde słowa i analizują je na swój sposób – w końcu mój tata mówi same mądre rzeczy. 

Kiedy tata jest zimny i oschły

Nie wszyscy ojcowie angażują się w rodzicielstwo, co niestety może wiązać się z konsekwencjami. Obraz niekochającego ojca, źle wpływa na psychikę nie tylko w okresie dzieciństwa, ale również w okresie dorastania. Dziewczynki widząc, jak ojciec traktuje mamę lub w jaki sposób podchodzi do nich samych, mogą mieć (chociaż wcale nie muszą), krzywy i nieprawidłowy obraz mężczyzn. Cały czas przeprowadzane są badania nad wpływem relacji ojca z córką a jej późniejszym życiem. Niestety udowodnione jest, że dziewczyny, których ojciec był opryskliwy i zimny, częściej angażują się w patologiczne związki pełne przemocy i oszczerstw. Dzieje się tak, ponieważ jedyny obraz mężczyzn, jaki znają, to właśnie ten zachwiany. Nie jest to jednak jedyny problem, z jakim spotykają się dorosłe już kobiety. Brak akceptacji siebie, zaburzenia nastrojów, depresje i lęki również mogą być wynikiem złych wspomnień z dzieciństwa. Córki, których ojcowie byli agresywni albo traktowali je jak powietrze lub co gorsza – jak problem, będą miały w dorosłym życiu wiele przeszkód do pokonania.

Kiedy relacje między córką a ojcem nie są najlepsze, zawsze jest odpowiedni czas, aby chociaż trochę je naprawić.

Ojcowie, jakie macie relacje ze swoimi córkami? Wierzymy, że najlepsze!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)