single-image

Brudne majtki u dziewczynki mogą oznaczać infekcję intymną

Aleksandra Broda

Zauważyłaś, że na majteczkach Twojej kilkuletniej niespełna córki pojawił się żółty, zielony lub krwisty śluz. Zastanawiasz się, czy to powód do niepokoju. Przede wszystkim warto już na wstępie zaznaczyć, że takie dolegliwości, jak i infekcje intymne dotyczą również małych dziewczynek.

Upławy a naturalnie występujący śluz 

Należy odróżnić upławy od naturalnie występującego śluzu. Śluz pojawia się również u małych dziewczynek, a ich zadaniem jest ochrona miejsc intymnych. Kiedy nie towarzyszy mu nieprzyjemny zapach oraz jego kolor jest mlecznobiały i występuje w małych ilościach – nie ma powodu do niepokoju. Natomiast o upławach mówimy wtedy, kiedy jest ich dużo, a ich kolor przybiera żółty, zielony lub krwisty kolor. Mogą również wystąpić białe upławy o konsystencji serka. Zapach zazwyczaj jest nieprzyjemny, często „rybi”.

U dziewczynek problem brudnych majtek (jeśli dotyczy żółtego koloru) może być spowodowany kroplami moczu, które zostają po załatwieniu się na materiale. Jeśli więc wydzielina wysycha, a jej zapach jest zbliżony do moczu, być może nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak zapytać dziecka, czy odczuwa świąd, lub ból przy oddawaniu moczu. Trzeba też zwrócić uwagę, czy pochwa nie jest zaczerwieniona.

  • Kiedy upławy u dziewczynki są żółte i pieniste, bardzo prawdopodobne, że cierpi na zapalenie pochwy.
  • Zielonkawe upławy mogą świadczyć o zapaleniu szyjki macicy.
  • Biała, serowata wydzielina z pochwy zazwyczaj jest objawem grzybicy.

Niestety, to tylko teoria. W każdym wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry lub od razu do ginekologa dziecięcego. Wbrew pozorom wizyty w gabinetach ginekologicznych odbywają się w sposób spokojny i dostosowany do potrzeb małych pacjentów. Upławów u dziewczynek nie należy lekceważyć, ponieważ mogą być wynikiem choroby, a ta – może mieć swoje powikłania.

Dlaczego małe dziewczynki mają infekcje intymne?

Nieprawidłowa higiena intymna, brak odpowiedniej, przewiewnej bielizny, a także zbyt wąskie, obcierające spodnie mogą przyczyniać się do powstawania infekcji intymnych. Małe dziewczynki, które już same się podcierają, mogą przenosić zarazki z odbytu na pochwę. Często nieprawidłowe korzystanie z toalet może powodować zakażenia zarówno bakteryjne, jak i grzybicze. Zawsze należy uczyć dziecko, że przed korzystaniem z toalety powinno rozścielić papier na deskę sedesową, albo użyć specjalnie przeznaczonych do tego nakładek jednorazowych. Koszt takich nakładek papierowych to ok. 5 zł za kilkanaście sztuk. Warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków zarówno do mycia, jak i pielęgnacji używa dziewczynka. Tylko te przeznaczone dla dzieci nie zmieniają pH skóry.

Brudne majtki u dziewczynki: upławy oraz nieprzyjemny zapach nie powinny być bagatelizowane. Lekarz ginekolog podczas wizyty przeprowadzi wywiad z rodzicami, zbada dziecko i zapisze odpowiednie leki. Leczenie infekcji intymnych zazwyczaj trwa kilka dni.

Może Cię zainteresować:

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)