single-image

Czy starsze dziecko musi opiekować się młodszym rodzeństwem?

Aleksandra Broda

Rodzice, którzy mają dzieci ze znaczącą różnicą wieku, bardzo często popełniają ten błąd. Mianowicie powierzają opiekę nad młodszym rodzeństwem starszakowi. Jeśli od czasu do czasu poprosisz starszą pociechę o przypilnowanie młodszej, np. kiedy chcesz się wykąpać, lub zrobić obiad, nie jest to złe. Natomiast częste wykorzystywanie, a nawet zmuszanie starszaka do opieki nad rodzeństwem może być naprawdę tragiczne w skutkach.

Starszak jako niania – dlaczego to nigdy nie jest dobre?

Pamiętajmy, że starszak to wciąż dziecko. Dziecko, które bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za małego człowieka. Może dojść do sytuacji, w której nie będzie mógł odpowiednio pomóc młodszemu rodzeństwu lub po prostu zajmie się swoimi sprawami. A wtedy bardzo łatwo o tragedię. Te sytuacje zdarzyć się mogą zwłaszcza wtedy, kiedy wyjdziesz i zostawisz dzieci same w domu. Ponadto często za nawet błahe przewinienia malucha, obwinia się starsze dziecko.

Rodzice, którzy wykorzystują starsze dziecko do opieki nad młodszym, często nie zdają sobie sprawy z tego, że nastolatek może być po prostu zmęczony. Pilnowanie dziecka nie jest czymś łatwym, wymaga zaangażowania i czasu. Starszak może być przytłoczony dodatkowym „obowiązkiem”, który jest ponad jego umiejętności i siły.

A co w sytuacji, kiedy opiekę nad młodszym rodzeństwem ma sprawować nie nastolatek, lecz 6, 7, 8-letnie dziecko? Jeśli dziecko nie ma nic przeciwko, można zostawić maluchy na chwile same i wziąć np. prysznic. Nie należy jednak wymagać od starszego, że będzie przez godzinę, dwie, czy też trzy bawiło się z maluszkiem.

Zmuszanie starszego dziecka (niezależnie od wieku) do opieki lub zabawy z rodzeństwem jest złe. Wiąże się z zaburzeniem dopiero powstającej więzi na linii brat-brat, brat-siostra, siostra-siostra. Każda próba zmiany tego stanu rzeczy może okazać się powstaniem niechęci/negatywnych emocji względem młodszego rodzeństwa.

Rodzeństwo – dzieci w różnym wieku, które się wspierają i czują więź

Wielu rodziców myśli błędnie, że jeśli będą angażować starsze dziecko do opieki nad młodszym, to będą one w przyszłości wzajemnie się wspierać i sobie pomagać. Inni rodzice uważają z kolei, że opieka nad młodszym rodzeństwem uczy odpowiedzialności i poczucia obowiązku. Nic bardziej mylnego.

Budowanie pozytywnej, pełnej miłości relacji między rodzeństwem to sprawiedliwość, równość, wspólne spędzanie czasu i rozmowy. No i oczywiście wydzielenie czasu dla starszego dziecka, jak i dla młodszego. Ważne jest również poświęcenie odrębnej uwagi wszystkim dzieciom, wszak wszystkie są inne. Oczywiście, że kłótnie i rywalizowanie rodzeństwa się zdarzają, ale powinny wynikać z naturalnej kolei rzeczy, a nie z nieprzemyślanych/nieświadomych działań rodziców.

Przeczytaj również: Kłótnie rodzeństwa – czy da się im zapobiec?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)