single-image

Machina seksualizacji dzieci i kobiet

Aleksandra Broda

Coraz częściej słyszy się o seksualizacji dzieci i kobiet. Coraz częściej się o tym mówi, bo i my coraz częściej przyzwalamy na seksualizowanie naszej płci. Czy uda nam się kiedyś zastopować tę machinę, która krzywdzi i która źle wpływa na rozwój naszych dzieci?

Co to jest seksualizacja dzieci i kobiet?

Co to jest seksualizacja? Seksualizacja nie ma jednej definicji. Można powiedzieć, że jest to zjawisko, które polega na nakładaniu norm dotyczących wyglądu i zachowania. Kobieta ma wyglądać seksownie, podkreślać swoje kształty i jest oceniana przez pryzmat swojej atrakcyjności fizycznej. W związku z tym inne naprawdę ważne cechy takie jak inteligencja, empatia schodzą na drugi plan, a nawet znikają. To zjawisko dąży do tego, aby uprzedmiotowić kobiety i sprowadzić ich rolę tylko i wyłącznie do zaspakajania seksualnych potrzeb mężczyzn.

Jeśli chodzi o seksualizację dzieci, to polega ona na w głównej mierze na tym, że są one wciągane do świata dorosłych: zarówno poprzez reklamy, filmy, media społecznościowe, jak i przez otoczenie. Można powiedzieć, że kolebką seksualizacji dzieci są właśnie ich rodzice.

Wszystko zaczyna się w domu

To, w jaki sposób rodzice odnoszą się do definicji piękna i w jaki sposób funkcjonują na co dzień, ma ogromny wpływ na postrzeganie swojej płci przez dziecko. Dziewczynka, która słyszy, jak rodzice obgadują wygląd znajomej, że jest mało atrakcyjna, za gruba, nieświadomie koduje sobie taką definicję wartości. Dziecko, którego mama stawia nade wszystko „perfekcyjny”, „seksowny” wygląd, myśli, że tak musi być i że to jest właściwe. To samo dotyczy się, chociażby „spontanicznych” zdjęć, do których pozujemy, uwydatniając swoje ładne kształty, a chowając wszelkie mankamenty. To też jest na swój sposób seksualizacja, zgoda na nią. A dzieci to widzą. Już od maleńkości uczą się nie akceptacji swojego wyglądu, lecz chowania swoich zewnętrznych “wad”, lub pozbywania się ich w drastyczny sposób. Dlaczego? Aby się podobać i aby być atrakcyjnym nie dla siebie, lecz dla płci przeciwnej.

Seksualizacja kobiet w telewizji, mediach społecznościowych i reklamach

Seksualizacja kobiet w telewizji i różnego typu reklamach to temat, który na przestrzeni lat stał się obiektem różnych badań. Reklamy, w których kobieta traktowana jest jako „ozdoba”, dodatek, który dzięki swoim „wdziękom” ma przyciągnąć uwagę i zachęcić do kupna płeć przeciwną, to niestety żadna nowość, aczkolwiek dzisiaj się z tym walczy. Istnieje wiele reklam, w których zwykła czynność taka jak jedzenie lodów sprowadzana jest do seksu, bliskości intymnej.

A co z hostessami? Do tej pory wiele firm, które je zatrudnia, oczekuje od nich szczupłej sylwetki, odpowiedniej urody i aparycji. I chociaż aparycja i łatwość nawiązywania kontaktów jest pożądaną cechą, to czy jeśli głównym kryterium ma być seksowny wygląd, to nie jest to zwykły seksizm i seksualizacja?

Takie zabiegi reklamowe mają negatywny wpływ nie tylko na postrzeganie kobiet przez mężczyzn, ale również na postrzeganie całego świata przez dzieci. Dzieci, świadomie lub nie, kodują w swoich głowach takie obrazy i przekazy, co wiąże się z ich wcześniejszym, czy późniejszym powielaniem.

Seksualizacja kobiet wiąże się z różnymi konsekwencjami

  • Seksualizacja może spowodować skupianie zbyt dużej uwagi na wyglądzie, a zbyt małej na swojej osobowości i wartościach.
  • Zaburzenia odżywiania to kolejne konsekwencje seksualizacji.
  • Dzieci, a zwłaszcza nastolatki mogą odczuwać wstyd i lęk związany ze swoim wyglądem.
  • Dzieci, a także dorosłe kobiety, które stały się ofiarami seksualizacji, mogą mieć problemy ze zbudowaniem trwałych i silnych relacji opierających się na rozmowie i zaufaniu.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i dawaj mu dobry przykład

Nie zatrzymamy tej machiny, ale możemy się jej przeciwstawić. Możemy jako rodzice nie tylko potępiać tego typu zachowania, lecz przede wszystkim uświadamiać pociechy o takim zjawisku i robić wszystko, aby wiedziały, że nie jest one ani trochę właściwe. Uczmy dzieci mądrego i obiektywnego korzystania z social mediów i obiektywnego patrzenia na reklamy. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że nasze zachowanie, nasz sposób życia i nasze wartości nie mogą kłócić się z tym, przed czym chcemy dzieci uchronić.

Źródło: https://terapiapoludzku.org/seksualizacja-dzieci-edukacja-seksualna/

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)