single-image

Bardzo tani i skuteczny sposób na kleszcze

Aleksandra Broda

Kleszcze atakują z każdej możliwej strony. Mitem jest, że tylko spadają z drzew. Znajdują się również na trawach, łąkach, a nawet przy jeziorach i rzekach. Jednym słowem – są praktycznie wszędzie, gdzie chodzimy. Mogą przenosić wiele groźnych chorób takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, czy borelioza. Nic więc dziwnego, że w okresie letnim zaczynamy trochę panikować. W końcu narażeni jesteśmy wszędzie.

Domowe sposoby na kleszcze i komary

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zmniejszymy ryzyko „ugryzienia” przez kleszcza. Najbardziej popularne są środki chemiczne do psikania, chociaż czytając opinie – możemy wysnuć, że nie zawsze działają. Oprócz tego mogą działać drażniąco na skórę zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie mniej jednak zawsze warto się jakkolwiek zabezpieczyć!

Mniej znanym, ale bardzo polecanym sposobem jest czystek. Liście czystka, zarówno te „całe”, jak i w formie torebek z herbatą, idealnie sprawdzają się jako skuteczny środek odstraszający kleszcze i komary. Wystarczy zaparzyć napar, ostudzić, a następnie nanieść na skórę i ubranie za pomocą dozownika, rozpylacza. Taki dozownik można zrobić np. z oczyszczonej butelki po odżywce do włosów w sprayu lub kupić w sklepie. Sporządzonym naparem należy psikać się zawsze przed wyjściem z domu. Zapach czystka jest praktycznie niewyczuwalny dla ludzi, za to czują go kleszcze i komary. Jest bezpieczny nawet dla małych dzieci, a nawet można psikać nim psa lub kota.

Zapraszamy do zapoznania się z filmikiem:

Napar z czystka jest skuteczny, ale nie należy zapominać, że po każdym spacerze do lasu czy parku, powinniśmy i tak się umyć oraz zrobić przegląd ciała. Powiedzcie koniecznie, jak wy radzicie sobie w walce z kleszczami i udostępniajcie post.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)