single-image

Salmonella- bakteria, której powinniśmy się bać!

Aleksandra Broda
W wakacje mogliśmy usłyszeć o tym, jak grupa przedszkolaków trafiła do szpitala z objawami zatrucia. W związku z tym przebadano cały personel- również kucharzy, którzy byli odpowiedzialni za przyrządzenie posiłków. Okazało się, że podopieczni zatruli się Salmonellą. Niestety, chociaż nie od dzisiaj wiadomo, że ta bakteria może nawet zabić, świadomość o tym jest zbyt mała. 

Salmonella – rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe pałeczki. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Należą do bakterii względnie wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu- Wikipedia.

 

Wszyscy myślą „mnie to nie dotyczy”

A jednak zatrucia spowodowane właśnie tą bakterią są bardzo powszechnym zjawiskiem nawet w Polsce. Jak się okazuje, większość Polaków nie zachowuje podstawowych zasad higieny podczas przyrządzania posiłków. Mało tego- niektórzy kupują mięso, jogurty oraz inne produkty spożywcze np. na targach, które nie mają nawet chłodni czy lodówek. Chociaż sanepid walczy z nieuczciwymi sprzedawcami, to nie jest w stanie zlikwidować wszystkich niespełniających norm sklepów czy stoisk. 

Co zrobić, żeby ustrzec siebie i swoją rodzinę przed Salmonellą?

– Po rozmrożeniu jedzenia, nie wkładaj go ponownie do zamrażalki.

-Produkty spożywcze kupuj tylko z zaufanych źródeł.

-Zawsze dokładnie sprawdzaj, czy mięso dobrze się usmażyło lub ugotowało.

-Nie kładź surowego mięsa bezpośrednio na blat, deskę czy stół- jeśli to się stało, koniecznie wyparz te rzeczy.

-Myj dokładnie ręce po kontakcie z mięsem.

-Zanim włożysz jajka do lodówki- wyparz je przez 10 sekund, polewając skorupki wodą. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś- dokładnie umyj jajka, zanim je rozpołowisz nożem. 

Salmonella może okazać się niebezpieczna!

U dzieci bardzo szybko dochodzi do odwodnienia spowodowanego zatruciem. Również narażeni na poważne powikłania są osoby z obniżoną odpornością lub te, które przeszły operacje. W momencie, w którym przepisany antybiotyk przez lekarza nie zadziała, organizm może zaatakować nawet sepsa. Nie ignoruj nigdy objawów zatrucia takich jak: ból brzucha, biegunka, nudności i zawroty głowy, złe samopoczucie- udaj się jak najszybciej do lekarza! Przestrzegaj zasad higieny i naucz ich dzieci! To bardzo ważne.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)