single-image

Zaniedbana mama. Konsekwencje psychiczne i zdrowotne

Aleksandra Broda

Praktycznie każda z nas marzy o tym, aby czuć się ze sobą dobrze. Chciałybyśmy wyglądać estetycznie, być zadbane. Dla każdego jednak słowo „zadbana” znaczy co innego. Dla jednej mamy będzie to pełny makijaż, ładny ubiór, dla innej – schudne paznokcie, umyte włosy i zdrowa figura. Dla jeszcze innych: wszystko to razem wzięte. Nie ma nic złego w tym, że chcemy być zadbane. Warto jednak pamiętać, że dbanie o siebie to nie tylko wygląd, ale również nawyki żywieniowe, zdrowie i regeneracja psychiki.

Co daje mamie dbanie o siebie?

Poczucie, że jesteśmy zadbane, daje mnóstwo komfortu. Nie ukrywamy pod czapką nieumytych włosów. Nie chowamy pod dresami nieogolonych nóg. Możemy się uśmiechać szeroko i czujemy się bardzo często dobrze. Mamy lepszy nastrój, kiedy po prostu się sobie podobamy. Łatwiej nam nawiązywać kontakty z drugim człowiekiem, a nawet czujemy się atrakcyjniejsze w oczach partnera. Ja wiem, że są mamy, które tak po prostu czują się zawsze, pomimo tego, że nie chodzą na manicure, czy też nie malują się wcale. Należy jednak pamiętać o tym, że każda kobieta ma swoje potrzeby i ma prawo mieć inną definicję dbania o siebie.

Nie możemy zapominać, że dbanie o siebie to również czytanie książek, czasopism, posiadanie hobby. Robiąc rzeczy, które nas na chwilę odciągają od rzeczywistości, lub wykonując czynności, które wpływają pozytywnie na nasz mózg, dostarczamy sobie mnóstwo radości, dbamy o to, żeby spowolnić proces starzenia się. Poszerzanie horyzontów to piękna definicja dbania o siebie, o swoje wewnętrzne „ja”.

Bycie dobrym dla siebie i wyrozumiałym to również dbanie o siebie. Nie znam bardziej krytycznych osób, od matek. Niestety chodzi tutaj o samokrytykę. Matki są mistrzyniami w karceniu się i myśleniu, że im się mało co należy. Takie myślenie należy wyeliminować. Zrobimy to za pomocą mądrych poradników lub przy pomocy psychologa.

Sport, ruch, zdrowa dieta. Nasza czytelniczka, która zainspirowała nas do stworzenia tego artykułu, napisała, że stara się dbać o zbilansowaną dietę dzieci, ale sama nie może przełamać się do tego, aby jeść zdrowo i uprawiać sport. W efekcie tego jej syn ostatnio powiedział, że mama jest gruba, więc i on może, po czym oznajmił, że zamiast warzyw, chce batona.

Dbanie o swoje zęby i cały organizm. Dbamy o to, aby nasze dzieci miały zdrowy uśmiech, ale w większości przypadkach ciężko nam umówić się na wizytę do stomatologa. Często czekamy, aż ząb zacznie boleć i dopiero wtedy udajemy się na wizytę. Zęby mają wpływ na cały czasz organizm. Zaniedbane, z dziurami, ze stanem zapalnym, mogą prowadzić nawet do chorób
układu sercowego. Tutaj warto poruszyć także kwestię całego zdrowia. Badania krwi, piersi, cytologia – matki chcą żyć długo dla swoich dzieci, ale często nie robią nic w tym kierunku.

Dla wszystkich mam, które czują się zaniedbane i chciałby to zmienić

To nie jest prawda, że kiedy wydamy na świat dzieci, musimy się im poświęcić całkowicie. Równowaga psychiczna i fizyczna jest niesamowicie potrzebna do bycia szczęśliwą matką. Zadbana mama to taka, która znajduje czas, chociażby krótki na to, aby sprawić sobie przyjemność, upiększyć swoje poczucie wartości, wygląd. Warto wspomnieć o tym, że bardzo często zrobienie czegoś dla siebie, nie wymaga nieobecności dzieci. Przy dzieciach możemy zrobić peeling stóp, wykonać depilację, zrobić szybki, kilkuminutowy make-up. Bardzo często to głowa, blokady, są odpowiedzialne za to, że tego matki nie robią. Dzieci są cudownymi obserwatorami. Niech uczą się od nas, dorosłych, co to znaczy dbanie o siebie i posiadanie hobby, pasji. Przecież same chcemy, aby też takie były.

Matki bardzo często stawiają siebie na ostatnim punkcie z listy. Oznacza w praktyce to, że ten ostatni punkt zawsze jest zostawiany na następny dzień. Następnego dnia jest to samo. Te błędne koło, w którym obecnie tkwi setki tysięcy matek. Efektem tego jest złe samopoczucie, problemy z samoakceptacją, ze zdrowiem, problemy z komunikowaniem się, a nawet problemy w związku. Niestety, jeśli nie poświęcimy sobie wystarczającej i efektywnej ilości czasu, będziemy bardziej podatne na przewlekłe choroby, w tym depresje. Jeśli czujesz się ze sobą źle, spróbuj to zmienić. Zastanów się, co jest Ci potrzebne. Zwrócić się o pomoc do specjalisty, który realnie Cię wesprze i pokaże ścieżki. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)