single-image

Z jakimi problemami zmagają się współcześni rodzice? Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Aleksandra Broda

Dzień Matki, Dzień Dziecka, a także Dzień Ojca, wyprzedza bardzo ważne Święto. 15 maja będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Rodzin. Rodzina to najistotniejsza komórka społeczna. Każdy z nas ma swoją rodzinę. Każdy z nas, z racji tego, że jest to portal dla rodziców, stworzył już swoją. To święto ma na celu zwiększenie świadomości problemów rodziny, a jednak na próżno szukać informacji, czym te „problemy” są. Nikt z nas nie żyje w bańce, w której wszystko jest idealne i bez wad. Codziennie mierzymy się z wieloma trudnościami, w naszej rodzinie, którą tworzymy wraz z naszymi dziećmi.

Międzynarodowy Dzień Rodzin – stereotypy

Wydaje mi się, że największym problemem współczesnych rodzin jest walka ze stereotypami. Ojciec ma zarabiać pieniądze i utrzymywać rodzinę, a matka opiekować się dziećmi i dbać o ognisko domowe. Wraz z rosnącą świadomością na temat równouprawnienia i wpływu obydwojga rodziców na relację z dziećmi i ich rozwój, rodziny mają strasznie pod górkę. Kobieta, chcąc dołożyć się do budżetu domowego, może spotkać się w wieloma trudnościami, a ze strony dalszej rodziny – z niezrozumieniem. Im bardziej matka chce zaangażować ojca w obowiązki domowe, tym (wciąż) z większym zdziwieniem się spotyka, Te utarte stereotypy i powierzone schematy rodzinne, bardzo często powielają sami ojcowie, którym trudno zrozumieć, że ich obowiązki nie sprowadzają się tylko do zarabiania pieniędzy.

Jednym z największych problemów współczesnych rodzin jest sam fakt tego, że współczesna rodzina walczy ze stereotypami, z różnym skutkiem.

Rodzina na celowniku i na języku wszystkich

Wszystkich, którzy nie mają pojęcia o wychowaniu dzieci, jak i o „ekspertach” w postaci innych rodziców. Rodziny dzisiaj są krytykowane, a każdy ich krok, głos – głośno komentowany. Mamy obecnie kult wtrącania się do życia innych i oceniania wszystkich decyzji. Jedno dziecko jest ponoć wyrazem egoizmu, a czwórka dzieci nazywana jest patologią. Wciąż współczesne rodziny zmagają się z „ocenianiem”, które bardzo często jest bezkrytyczne i bolesne. Kolejny kult, który narodził się dopiero niedawno, to krytykowanie dzieci za wszystko, często przez kogoś, kto sam był dzieckiem. Dziecko nie może zapłakać w miejscu publicznym, podnieść radosnego głosu. Rodziny z dziećmi są dzisiaj na celowniku wielu ludzi.

Międzynarodowy Dzień Rodzin – zmęczeni rodzice

Kiedy rodzice szukają wsparcia albo chociaż zrozumienia, bardzo często spotykają się z krytyką. Są porównywani do starodawnego modelu wychowania. Ponoć trzydzieści lat temu, nasi rodzice nie narzekali i nie byli zmęczeni, więc i współcześni rodzice również nie powinni. Prawda jest jednak taka, że kiedyś również było trudno, ale porównywanie nie powinno mieć w ogóle racji bytu. Faktycznie wydaje się, że nasze dzieciństwo było bardzo „beztroskie”, ale nie pamiętamy już innych, bardziej przykrych rzeczy. Wychowywały nas ciocie, babcie i sąsiadki. Większość z nas żyła wielopokoleniowo w jednym domu. Dzisiaj każdy dąży do tego, żeby mieć własne cztery kąty i być niezależnym. Moja mama przyznała mi się, że kiedy wychowywała nas, była bardzo zmęczona i było jej ciężko i żebym nigdy nie pozwoliła wmówić sobie tego, że nie mam prawa czuć się zagubiona i zmęczona. Dzisiaj mówi się o tym, że rodzina nie ma prawa narzekać. Rodzice nie mogą być zmęczeni. Zmęczony rodzic to nie prawdziwy rodzic.

Problemy współczesnych rodzin – „rozbita” rodzina to zła rodzina

Faktycznie, większość związków można by było uratować, ale nie wszystkie. „Rozbite”, „rozwiedzione” rodziny nie są gorsze. Założę się, że zrobiły bardzo dużo, aby je naprawić. Samotna matka lub samotny ojciec, a także samotni rodzice, którzy układają sobie życie na nowo, nie są gorsi. Oceniani i często namawiani przez starsze pokolenie do trwania w trudnym związku bez przyszłości, szukają zrozumienia.

Międzynarodowy Dzień Rodzin to bardzo ważny dzień. Każda okazja jest dobra, aby uświadamiać sobie wzajemnie i innym, że współczesna rodzina spotyka się z wieloma trudnościami, bardzo często są one spowodowane innymi ludźmi. Rodzina to podstawowa komórka społeczna. Rodziny z dziećmi powinny być wspierane, a nie być obiektem plotek, ofiarą stereotypów i celownikiem ludzi bezdzietnych.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)