Okres dojrzewania wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w całym ciele. U większości nastolatków w tym czasie może dojść do wydzielania dużej ilości sebum. Niestety, dolegliwości te obejmują nie tylko twarz, lecz również włosy. Przetłuszczające i wypadające włosy mogą okazać się wielkim problemem dla młodzieży. Dowiedz się, co, jako rodzic możesz zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku.
Wypadanie i przetłuszczanie się włosów często idzie ze sobą w parze
Pamiętaj, że chociaż najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest właśnie łojotok, to istnieją również inne przyczyny, takie jak: stres, depresja, nieprawidłowa dieta oraz używanie złych środków pielęgnacyjnych. Kiedy Twoje dziecko skarży się na przetłuszczające i wypadające włosy, nigdy tego nie lekceważ. Pamiętaj, że dla młodej osoby bardzo ważny jest wygląd, a pewność siebie w okresie dojrzewania jest bardzo istotna. Bagatelizowanie jego próśb i uwag może skończyć się poważnymi kompleksami. W momencie, w którym zauważysz, że włosy dziecka nie są w dobrej kondycji, pójdźcie do apteki i wybierzcie odpowiedni szampon i odżywkę przeznaczoną do włosów. Chociaż kilka lat temu istniało przekonanie, że przetłuszczających się włosów nie powinno się często myć, dzisiaj odchodzi się od tego schematu. Odpowiednie kosmetyki pozwolą na codzienną pielęgnację, a dziecko nie będzie wstydziło się tłustych włosów. Kiedy nie zauważycie poprawy kondycji włosów, koniecznie udajcie się do trychologa. Tylko specjalista będzie w stanie pomóc w tej sytuacji. Dobry trycholog powinien przeprowadzić wywiad, po którym zaproponuje leczenie. Wbrew pozorom niekoniecznie dostaniecie leki, być może specjalista zasugeruje Wam zmianę diety lub sposobu pielęgnacji. Zleci również wykonanie badań krwi z uwzględnieniem: tarczycy, prolaktyny oraz np. poziomu żelaza.
Akcja- reakcja
Kiedy w porę zareagujecie na problemy związane z włosami, możecie uniknąć np. łysienia plackowatego. Dla młodej osoby włosy są bardzo ważnym elementem wyglądu i nie warto ich zaniedbywać. Dzieci czasami wyolbrzymiają swoje problemy, jednak powinnaś je słuchać. Może się okazać, że Twoja pociecha nic Ci nie powie, ale ty sama zauważysz kosmyki włosów na umywalce, w wannie czy na poduszce.
Temat kondycji włosów w okresie dojrzewania jest bardzo istotny. Z jednej strony zwiększona liczba sebum to coś normalnego, a z drugiej strony i tak budzi wiele lęków. Jeśli jednak objawy są uciążliwe, warto poszukać pomocy u specjalisty. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje również Twojego wsparcia.