single-image

Współczesny ojciec: zaangażowany, wspierający, kochający

Aleksandra Broda

Współcześni ojcowie chcą się angażować, chcą być ogromnym wsparciem dla swoich dzieci i przede wszystkim chcą uczestniczyć w ich życiu na 100%. I pomimo tego, że niektóre ugrupowania robią wszystko, aby przywrócić znikający już model ojca od zarabiania pieniędzy i od karania, to raczej już im się to nie uda. Całe szczęście, ponieważ badania udowadniają, że dzieci potrzebują silnej, emocjonalnej więzi z obydwojgiem rodziców.

Współczesny ojciec: zmienia pieluchy i nie wstydzi się chustonoszenia

Kto by jeszcze kilkanaście lat temu pomyślał, że ojciec może zostać z dziećmi w domu i zadbać o ich bezpieczeństwo oraz komfort? Współczesnym ojcom niestraszne zmienianie pieluch, nocne wstawanie. Współcześni ojcowie kłócą się z partnerkami, kto dzisiaj nosi niemowlę w chuście na spacerze. Współcześni ojcowie nie wstydzą się przytulać. Wzruszają się, kiedy pociecha zrobi pierwszy krok. Współcześni ojcowie są czuli, wyrozumiali i czytają o wszelkich metodach wychowania, które mogą pomóc zbudować silną relację z dziećmi.

I coraz częściej można podsłuchać rozmowy pomiędzy dwoma ojcami. Dyskutują, które przedszkole najlepsze, a która szkoła według nich jest dość słaba. Opowiadają o sukcesach dzieci, radzą sobie wzajemnie w ważnych kwestiach. Ojcowska solidarność rośnie w szybkim tempie i nic jej nie zatrzyma.

Współczesny ojciec dyskutuje, a nie karze

Stwierdzenie, że ojcowie są od surowego karania, jest dla nich obrazą i krzywią się na samą myśl o tym. Ojciec, jak i matka – istota rozumna i mądra. A mądrzy ludzie nie używają rąk do przekonywania o swojej racji. Współcześni ojcowie wiedzą, że najlepsze, czego mogą nauczyć swoje dzieci to porozumienie bez przemocy, przedyskutowywanie konfliktów. Ich siła tkwi w ich miłości i cierpliwości, a nie w ciężkich dłoniach. Swoją drogą. Ciężkie dłonie i ramiona wykorzystują nie do bicia, lecz do noszenia i przytulania dzieci. Do podtrzymywania im skrzydeł, kiedy te zaczynają się łamać.

Ciekawa rozmowa z ojcem jest dla dziecka ważną nauką. Rozwiązywanie konfliktów w pokojowym tonie daje poczucie bezpieczeństwa. A to poczucie bezpieczeństwa buduje u dziecka wiarę w siebie i w swoje możliwości.

Współczesny ojciec kupuje córce podpaski, a synowi golarkę

Współcześni ojcowie nie boją się rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu. Współcześni ojcowie jasno, bez ogródek odpowiadają nawet na najcięższe pytania. Współcześni ojcowie pomagają wybiegać odpowiednią pielęgnację dla dojrzewających córek i dbają o to, aby nigdy nie zabrakło im podpasek. Chłopcom współcześni ojcowie towarzyszą podczas kupowania maszynki i żelu do golenia pierwszego zarostu.

Współczesny ojciec: wzór dla córki, wzór dla syna

Współcześni ojcowie pokazują córkom, że mężczyźni zaangażowani w obowiązki domowe, niepowielający stereotypów, są dobrymi mężczyznami. Współcześni ojcowie wpajają synom szacunek, cierpliwość i uczuciowość. To wszystko przekłada się na dojrzałość emocjonalną dzieci, na ich przyszłość.

Dla wszystkich współczesnych ojców, którzy starają się, dbają, kochają i angażują. My widizmy i doceniamy. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)