single-image

Urlop bez dzieci. Tylko we dwoje. Tak, czy nie?

Aleksandra Broda

Na naszą skrzynkę mailową wpadło pytanie od czytelniczki Agaty: „Planujemy z mężem i dziećmi wyjazd nad morze na początku lipca. Gdy wrócimy, zostanie nam jeszcze tydzień urlopu. Chcemy zostawić dzieci u teściów i pojechać razem w góry na 5 dni. Teściowie zadowoleni, dzieci też (4 i 7 lat), ale wszyscy dookoła mówią, że to chory pomysł. Jak to jest? Co o tym myślicie?”

Wakacje bez dzieci – czy to dobry pomysł? 

Myślimy, że to świetny pomysł. Wakacje tylko we dwoje to idealna inicjatywa, pod pewnymi warunkami. Że dzieci są gotowe na rozłąkę i będą miały podczas wyjazdu zapewnioną nie tylko zabawę, ale i należytą opiekę. Chociaż nie pochwalamy zostawiania niemowląt, to dzieci starsze mogą idealnie poradzić sobie w tej przejściowej sytuacji. Należy jednak dziecko przygotować do tego rozmową: wyjaśnić wszystko, tłumaczyć i zapewniać, że to wakacje – świetna zabawa. Większość dzieci akceptuje i cieszy się na fakt zostania kilku dni z bliskim opiekunem: babcią, ciocią. Ważne również, aby mieć zaufanie do tej osoby i przede wszystkim ustalić, jak w razie potrzeby, można szybciej wrócić do domu.

Kiedy rodzice zaczynają marzyć o wyjeździe tylko we dwoje, świadczy to nie tylko o zmęczeniu, ale przede wszystkim o bliskości, na którą ciężko wygospodarować czas przy dzieciach. Bliskie rozmowy bez przerywania, obgadanie w spokoju trudnych tematów, czułości i beztroskie szaleństwo. Wycieczki w dorosłym tempie. Odpoczynek. To wszystko jest bardzo ważne i jeśli tylko jest okazja, aby to ożywić, warto skorzystać z takiej opcji. Związek wymaga nie tylko poświęceń, ale i bycia tylko we dwoje. Zwłaszcza jeśli jesteśmy rodzicami. Nawet kilkudniowy urlop rodziców spędzony bez dzieci może naładować baterie na kolejny rok. Kilka dni spędzonych na rozmowach, żartach i poznaniu siebie na nowo, albo przypomnieniu o sobie, może diametralnie podnieść jakość życia partnerskiego.

Jeśli więc czujecie, że nawet kilka dni spędzonych tylko we dwoje mogłoby was bardzo ucieszyć i zbliżyć jeszcze bardziej do siebie, to spróbujcie. Musicie jednak pamiętać, że dzieci należy zostawiać pod opieką zaufanych osób, a i one muszą wyrazić na to chęć, zgodę. Aby to osiągnąć, potrzeba dużo szczerych rozmów z dziećmi i przede wszystkim odpowiedniego podejścia.

Naprawdę rodzice nie powinni czuć się winni, że chcą spędzić czas tylko we dwoje. Wręcz przeciwnie, to bardzo dobrze świadczy o ich zaangażowaniu w związek. Oczywiście, że są opiekunowie, którzy nie czują takiej potrzeby. Ale warto mieć na uwadze tych, którzy taką potrzebę mają, bo ona nie wzięła się bez przyczyny.

Spędziliście kiedyś urlop, wakacje bez dzieci? Macie w planach? Czekamy na wasze komentarze.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)