single-image

Wesele bez dzieci – tak czy nie?

Aleksandra Broda

Coraz bardziej popularne staje się organizowanie przyjęć weselnych, na których nie ma dzieci. Jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, że na weselu może zabraknąć najmłodszych członków rodziny. Dlaczego tak się dzieje? Zwiększa się świadomość dotycząca niebezpieczeństw, które mogą przydarzyć się podczas hucznych imprez. Drugim powodem jest oczywiście fakt, że żyjemy w nowoczesnych czasach. W czasach, w których łamie się stereotypy, schematy na rzecz własnego komfortu.

Wesela bez dzieci – dlaczego stają się popularne?

Na weselach zazwyczaj pije się alkohol. Dorośli pod wpływem alkoholu zachowują się całkiem inaczej niż na trzeźwo. Procenty zaburzają równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową, obniżają krytycyzm. Można powiedzieć, że przecież rodzice nie muszą pić alkoholu na weselu. Oczywiście. Ale nawet w przypadku zachowania trzeźwości nie mają oni pewności, że uda im się przypilnować dziecka. Ciotki, wujkowie, kuzyni pod wpływem alkoholu – mogą nieświadomie zrobić krzywdę najmłodszym. Jak? Najłagodniejszy scenariusz: nadepnąć na stopę malucha. Gorszy scenariusz: Przewrócić się na niego. Dziecko może też chwycić nie za tą szklankę co trzeba. Ktoś może go oparzyć itp. Pisząc ten artykuł, zrobiłam całkiem duży resarch, a wypadki weselne z udziałem dzieci są naprawdę różne. Taka decyzja pary młodej może wynikać z obawy, że na weselu stanie się coś niebezpiecznego. W końcu organizacja zabawy ślubnej to również odpowiedzialność. 

Dlaczego coraz więcej par decyduje się na wesele bez dzieci?

Ślub to wydarzenie, którego bohaterami są państwo młodzi. Nie wszyscy rodzice potrafią zapanować nad swoimi dziećmi. Pociechy nie potrafią się czasami zachować, nie znają celu takich imprez. Nowożeńcy mogą chcieć po prostu uniknąć niepotrzebnego zamieszania, by wszyscy mogli bawić się na całego. Stąd organizują wesele bez dzieci

Dzieci uwielbiają zabawy, ale niekoniecznie te weselne. Nie można przewidzieć nastroju swojej pociechy. Dziecko może się stresować, czuć się nieswojo, a  dyskomfort  pokazać za pomocą złości, agresji, niekulturalnego zachowania przy stole i na parkiecie. Dla pary młodej takie sytuacje mogą być kłopotliwe. 

Może Cię to zainteresować: Co chce nam przekazać dziecko, kiedy płacze?

Do powodów, dlaczego niektórzy decydują się na wesele bez dzieci, należy dodać oczywiście kwestie finansowe. Impreza ślubna to bardzo wysoki koszt. Czasami parę młodą nie stać na to, aby zapłacić za „talerzyki”, animatora i wykupić większą salę. Warto mieć to na uwadze, gdy dostaniemy zaproszenie bez dzieci. 

Wesele i dzieci – czy może się to udać? 

Oczywiście, że wesele z dziećmi może się udać. To, że coraz częściej na wesele zaprasza się samych dorosłych gości, nie oznacza, że jest to konieczność. Są pary, które nie wyobrażają sobie ślubu bez wszystkich członków rodziny i nawet przez myśl im nie przeszło, by nie zapraszać dzieci.


Niewątpliwą „zaletą” zaproszenia na wesele dorosłych z dziećmi jest spotkanie z całą rodziną. Dzieci mogą poznać swoich dalszych krewnych i vice versa. Dla pociech ślub kogoś bliskiego to ważne wydarzenie, w którym chcą uczestniczyć. Dzieci potrafią też rozweselić towarzystwo i zachęcić do zabawy: wszak mają nieposkromione moce i siły. Niektórzy rodzice mogą poczuć ulgę, kiedy dostaną zaproszenie na ślub z całą swoją gromadką. Nie wszyscy bowiem mogą z różnych przyczyn zostawić swoich szkrabów pod opieką kogoś innego. Są pary młode, które uwielbiają towarzystwo dzieci i nie przeszkadza im drobny chaos, który wprowadzają. Jeśli zastanawiasz się, czy zaprosić na swoje wesele dzieci, to przemyśl wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, że Wasza decyzja powinna wynikać tylko i wyłącznie z Waszych przekonań i potrzeb, a nie z obecnych trendów.

„Zapraszamy bez dzieci” –  co zrobić, kiedy dostaniesz takie zaproszenie na wesele? 

Kiedy dostaniesz zaproszenie, na którym państwo młodzi zapraszają tylko dorosłych, nie daj się ponieść emocjom. Możesz odczuwać złość, frustrację i chcieć zadzwonić do nich z wyrzutami. To nie jest właściwa droga. Daj sobie chwilę na ochłonięcie, a później zastanów się, dlaczego ich decyzja była taka, a nie inna. Wiedz, że na pewno nie zrobili tego po złości. Nie myśl, że nie lubią/nie kochają Twoich pociech. Kiedy nerwy się trochę uspokoją, zadzwoń do pary młodej i po prostu zapytaj, skąd taka decyzja. Później masz kilka wyjść. Możesz zaakceptować ich zaproszenie, zorganizować opiekę nad dziećmi i się świetnie bawić. Możesz też odmówić, jeśli czujesz się z tym niekomfortowo. Trzecią opcją jest pojawienie się tylko na ślubie. 

Wesele bez dzieci 

Jeśli szukasz wsparcia i chcesz dowiedzieć się, co ja bym zrobiła, gdybym dostała takie zaproszenie, to już Ci mówię. Gdybym organizowała ślub i wesele, to zaprosiłabym całą moją rodzinę. Nie wyobrażam sobie mojego wesela bez dzieci. Ale gdybym dostała zaproszenie, z którego wynika, że para młoda zaprasza tylko dorosłych, to bym się nie pogniewała. Jestem w stanie taką decyzję zrozumieć, uszanować. No i oczywiście poszłabym na wesele z uśmiechem na twarzy, a parze młodej życzyłabym wszystkiego najlepszego. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)