single-image

Wazaktomia – antykoncepcja mężczyzn. Kiedy warto?

Aleksandra Broda

Kobiety bardzo często między sobą wymieniają się opiniami o sposobach antykoncepcji. Chociaż temat zabezpieczania się dotyczy obydwojga partnerów, to jednak mężczyźni zostawiają wybór kobietom. Wielu nawet nie wie, na jaki sposób antykoncepcji zdecydowała się ich partnerka. Związki opierają się również na współżyciu, a rozmowy o seksie i zabezpieczaniu się, są bardzo ważne i podnoszą jakość wspólnego życia. Wazektomia to temat, który bardzo często jest pomijany, wyśmiewany. Niektórzy mężczyźni, którzy zdecydowali się na ten zabieg, milczą. Zaściankowe mity, które mówią o tym, że facet straci męskość, kiedy zdecyduje się na podwiązanie nasieniowodu. Jak jest naprawdę?

Przede wszystkim żadna metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej gwarancji, a każda niesie ze sobą ryzyko powikłań. Prezerwatywy mogą uczulać, tabletki antykoncepcyjne nie pozostają obojętne dla wątroby i układu krwionośnego. Dobrane przez lekarza „na oko” mogą powodować złe samopoczucie, nerwowość i zmęczenie, a także zakrzepicę. Bardzo podobnie sprawa wygląda z zastrzykami hormonalnymi. Spirala może powodować zawroty głowy, a nawet duszności. Wazektomia to metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Do skutków ubocznych zalicza się opuchnięcie i ból do kilku tygodni po zabiegu, a także możliwość występowania krwi w spermie. Wazektomia nie jest sterylizacją. Ten zabieg jest odwracalny, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że u dziesięciu procent mężczyzn może być to bezskuteczne.

Dlatego, na zabieg wazektomii decydują się mężczyźni, którzy nie chcą mieć więcej dzieci, albo w ogóle nie planują potomstwa. Bardzo często jednak podejmują tę decyzję ze względu na stan zdrowia ich partnerki, która nie może lub nie chce zażywać hormonów. Hormony, jak już wspominaliśmy wyżej, również nie są obojętne dla stanu zdrowia. Wielu lekarzy odradza np. wkładki pozamaciczne kobietom, które planują w przyszłości mieć dzieci ze względu na zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej. Co lekarz – inna opinia. 

Wazektomia cieszy się coraz większą popularnością wśród mężczyzn, którzy mają stałe partnerki. Tych, którzy się na nią zdecydowali, nie należy nazywać mniej męskimi. Zabieg ten nie obniża w żaden sposób testosteronu i nie powoduje problemów np. ze wzwodem. Wręcz przeciwnie, według opinii, pozwala wyzbyć się wszelkich obaw. Chociaż budzi kontrowersję również pod względem prawnym, a nawet etycznym, to należy się zastanowić, czy przypadkiem żadna metoda antykoncepcyjna tego nie robi. Wazektomia nie jest refundowana, wykonuje się ją prywatnie, a jej koszt to ok. 2000 zł.

Z metodami antykoncepcyjnymi jest tak, że jakiej by człowiek nie wybrał – zawsze istnieje ryzyko. To nie są suplementy, które można brać sobie ot, tak. Zanim zdecyduje się na jakąkolwiek metodę (zwłaszcza hormonalną), należy zrobić wyniki, na podstawie których lekarz powinien przepisać odpowiednie leki lub zabieg. A później, w czasie ich przyjmowania, należy regularnie robić badania krwi i obserwować swoje samopoczucie. To bardzo ważne!

Jeśli ktoś nie planuje na razie powiększać rodziny, to normalne, że chce się zabezpieczyć. Warto usiąść ze swoim partnerem i porozmawiać o tym: o swoich obawach i o możliwych skutkach ubocznych. Antykoncepcja to również sprawa mężczyzn, nieważne, czy rozważa się wazektomię, czy też nie. Rozmawiajcie między sobą o seksie i o wszystkim, co jego dotyczy.

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)