single-image

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Co jest przyczyną?

Aleksandra Broda

Od 10 lat obserwujemy w Polsce malejącą tendencję dotyczącą rodzenia dzieci. W marcu 2020 roku, jak podaje portal money.pl, zanotowano najniższy wskaźnik urodzeń od wprowadzenia świadczenia 500+. Oznacza to, że nawet wszelkie plusy i „benefity” nie wpłynęły na wskaźnik przyrostu naturalnego. Wręcz przeciwnie – znacznie go obniżyły.

Dlaczego polskie pary nie chcą powiększać swojej rodziny o potomków? Dlaczego kobiety decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po ukończeniu 30 lat? I dlaczego w Polsce zapanowała tendencja do posiadania tylko jednego dziecka?

Dlaczego polskie pary nie chcą powiększać swojej rodziny o potomków?

Z roku na rok zwiększa się świadomość faktu, że posiadanie dziecka nie jest obowiązkowe. Stereotypy o pełnych rodzinach, których dopełnieniem są dzieci, odchodzą w zapomniane. Nie każdy czuje potrzebę rodzicielstwa. Podchodzimy, jako Społeczeństwo, coraz ostrożniej do decyzji o wydaniu na świat nowego człowieka. Bierzemy pod uwagę status materialny, ale także pragnienia i marzenia, z których znaczna część ludzi nie chce rezygnować. Jako Społeczeństwo wiemy już, że nie musimy spełniać wymagań innych.

Dlaczego kobiety decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po ukończeniu 30 lat?

Czy wiesz, że najwięcej Polek decyduje się na urodzenie dziecka w wieku ponad 30 lat? Kiedyś średnia wiekowa wynosiła 20-24 lata, dzisiaj 30-34. Dlaczego? Powodów tej tendencji może być naprawdę wiele, ale szczególnie ważnym jest fakt, że Polki po prostu czekają na pełną stabilność finansową. Rośnie świadomość, chociażby zagrożenia uzależnieniem ekonomicznym od partnera, a także świadomość dotycząca partnerstwa. Kobiety chcą zarabiać stabilnie i czuć, że dadzą dziecku, pomimo wszelkich niespodzianek i niepowodzeń, bezpieczeństwo finansowe.

Faktem jest, że taka granica wiekowa jest odpowiedzialna za to, że kobieta, która urodziła dziecko po 30 roku życia, nie wyda zazwyczaj na świat drugiego, a już na pewno trzeciego dziecka i potwierdzają to liczne analizy i badania. Czy jest jednak coś w tym złego? Absolutnie nie, aczkolwiek wiele instytucji, a nawet partii politycznych nazywa to czymś złym i zagrażającym populacji.

Dlaczego w Polsce zapanowała tendencja do posiadania tylko jednego dziecka?

Według danych GUS, w 2017 r. wśród kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo 42,9 proc. urodziła tylko jedno dziecko, a 40,1 proc. dwójkę. Od tych 4 lat tendencja jeszcze bardziej wzrosła. Co może być tego powodem?

 

Pomimo wszelkich plusów i benefitów, które de facto miały zachęcać do rodzenia dzieci, Polki i Polacy nie dali nabrać się na przynętę. Ceny za podstawowe produkty rosły z każdym rokiem, więc wartość „przynęty” malała. Za to po raz kolejny wzrastała świadomość pułapki czyhającej za nimi. Większość rodziców jest świadomych niepewnej sytuacji w Polsce i wie, że tylko i wyłącznie od nich zależy, czy dziecku będzie żyło się dobrze. A koszty życia w naszym Kraju zwiększają się diametralnie, boleśnie i odczuwalnie.

Pomimo tego, że spada przyrost naturalny w Polsce, to nie wydaje mi się, że jest on czymś złym, jeśli dzieci mają być tworzone tylko po to, aby były. Decyzja o posiadaniu dziecka powinna być przemyślana i dobrowolna. W ostatnich kilku, a nawet kilkunastu latach wzrosła też świadomość dotycząca dobrego i godnego wychowywania dzieci, co wiąże się z jeszcze większym „poświęceniem”.

Wiemy już, że decydując się na dziecko, decydujemy się na wychowywanie, a nie tylko „chowanie”. Cieszę się, że coraz więcej polskich potencjalnych rodziców ma świadomość tego, że dziecko wiąże się z kosztami i zasługuje nie tylko na miłość, lecz również na wszelkie dobra materialne.

Źrodła: https://www.money.pl/gospodarka/dlaczego-kobiety-rodza-mniej-dzieci-oto-trzy-glowne-powody-6510022484502657a.htmlhttps://www.ofeminin.pl/dziecko/dlaczego-w-polsce-rodzi-sie-coraz-mniej-dzieci-chce-nakarmic-sie-swiatem/zm7py23

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)