single-image

To matki najczęściej tkwią w toksycznych związkach!

Aleksandra Broda

O toksycznych związkach ludzie tak naprawdę wiedzą niewiele. Wydaje im się, że taki związek jest pełen ekscesów związanych z bójkami i wyzwiskami. Tymczasem toksyny z natury działają cicho i potajemnie – nie można ich zobaczyć „gołym okiem”. Więc toksyny trują nas powoli, wysysając z nas życie i zdrowie. Czasami aż trudno to dostrzec, chociaż czujemy się coraz gorzej. Tak właśnie wyglądają „od wewnątrz” toksyczne związki.

Jak wygląda toksyczny związek?

Kiedy kobieta czuje się samotna, chociaż ma partnera. Nie może z nim szczerze porozmawiać, bo nie ma do niego zaufania. W toksycznym związku partner odwraca się plecami, chociaż widzi problemy i tylko udaje, że chce pomóc. Czy mężczyzna mówi, że ją kocha i prawi komplementy? W wielu przypadkach tak! Ale na tym zazwyczaj to się kończy. W toksycznym związku ludzie „żyją z dnia na dzień” i nie planują, nie mają wspólnych zainteresowań ani celów. Każdy zdrowy związek to praca nad samym sobą i wspólne cele. W toksycznych związkach tego nie ma. To dlatego tak ciężko je rozpoznać i przyznać przed samym sobą: „Jestem w toksycznym związku”.

Matki częściej trwają w toksycznych związkach

Nie można się oszukiwać, że bycie rodzicem to wielkie wyzwanie. Od chwili narodzin stajemy się odpowiedzialni za małą istotę. Ta istota rośnie w szybkim tempie i domaga się obydwojga rodziców. Rodzice więc robią wszystko, żeby zadowolić swoje dziecko. Niestety, krzywdzą przy tym siebie — bomba tyka i prędzej, czy później wybuchnie. Ale kobiety boją się nie tylko skrzywdzenia dziecka, ale przytłacza je również kwestia finansowa. Jak zapewnić dziecku byt, będąc samotnym rodzicem? Jak to wszystko ogarnąć? Kobiety się boją. I wyniszczają.

Strach przed samotnością

Z natury jesteśmy stworzeni po to, aby przy kimś być. Rozmowy (jakie by nie były), obejrzenie razem filmu czy wspólny spacer daje kobietom poczucie bezpieczeństwa. Tym, które są w toksycznym związku — daje poczucie złudnego bezpieczeństwa. „Lepsze to, niż nic” – myślą sobie. W głębi duszy marzą o tym, aby uwolnić się od obecnego partnera, ale wydaje im się, że nikt już ich nie pokocha. Że nie mają szans już na normalne życie. Zaciskają więc zęby i idą dalej, a toksyny dalej niszczą.

Zaniżone poczucie własnej wartości

Toksyczny związek to taki związek, w którym podawanie sobie ręki jest tylko złudne. Tak naprawdę za każdym pomysłem albo planem stoi partner, który wbija przysłowiowe igiełki — śmieje się, nie wierzy. Albo jeszcze inaczej — chwali, ale nie robi nic, aby pomóc partnerce w realizacji jej marzeń. Kobieta tkwiąca w toksycznym związku czuje się źle sama ze sobą — ma kompleksy, które stara się ukryć, a jej wiara w siebie jest bliska zeru.

Czy toksyczne związki mogą przetrwać? Oczywiście. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą trwać latami w takich związkach. Pytanie tylko — czy warto? Czy lepiej zaryzykować i zawalczyć o swoje szczęście, chociaż droga do tego szczęścia może być wyboista i pełna pułapek? Warto przeanalizować to wszystko na spokojnie. W końcu życie ma się tylko jedno.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)