single-image

Skuteczne sposoby na czkawkę u dzieci i dorosłych

Aleksandra Broda

Czkawka u niemowląt i małych dzieci różni się od tej występującej u dorosłych. I chociaż nie jest ona niebezpieczna, to w przypadku długotrwałego i bardzo częstego czkania należy udać się do pediatry lub – w przypadku dorosłych do lekarza pierwszego kontaktu.

 

Czkawka u niemowląt i małych dzieci

Czkawka u niemowląt i małych dzieci jest bardzo częstym zjawiskiem i chociaż rodzicom może wydawać się ona niewygodna dla maluchów, w rzeczywistości nie przynosi ona dyskomfortu podopiecznym. Najczęstszą przyczyną czkawki u najmłodszych jest zasysanie powietrza wraz z pokarmem. Czkawka jest również często odpowiedzią na zmianę temperatury, a także podania zbyt zimnych, czy zbyt ciepłych pokarmów. Czkawki u niemowląt występują bardzo często, ale z każdym miesiącem życia jest ich coraz mniej.

Jak pozbyć się czkawki u dzieci?

Możemy spróbować malucha rozśmieszyć, ale nie należy go straszyć! Najlepiej jednak poczekać chwilę, bo zazwyczaj mija samoistnie. Jeśli jednak chcemy, aby dziecko przestało czkać, należy podać mu pierś, lub mleko modyfikowane w jak najbardziej wygodnej pozycji. Smoczek od butelki powinien być w pełni zapełniony pokarmem, ponieważ to zmniejsza prawdopodobieństwo połknięcia powietrza. Przy karmieniu piersią należy zwrócić uwagę, aby maluch ssał pierś bez przerwy. Kiedy czkawka spowodowana jest zmianą temperatury, trzeba dziecko albo ogrzać, lub ochłodzić – w zależności od okoliczności.

Czkawka u starszych dzieci i dorosłych

Tutaj zaczyna się kłopot, ponieważ czkawki dorosłych bywają bardzo nieprzyjemne, bolesne i męczące. Najczęściej są wynikiem zbyt łapczywego jedzenia, a także spożywania gazowanych napojów i słonych, pikantnych produktów. Warto zaznaczyć, że czkawki częściej pojawiają się u osób znerwicowanych i zalęknionych. Nie mniej jednak jest kilka skutecznych sposobów na czkawkę, o których bardzo rzadko się mówi!

Jak pozbyć się czkawki u dorosłych?

Najlepszym sposobem jest pomoc drugiej osoby. Jeśli ktoś jest w pobliżu – należy poprosić go, aby zaczął pisać lub malować palcem po czole osoby czkającej. Osoba z czkawką musi zgadywać, co „autor miał na myśli” tworząc niewidoczne, ale wyczuwalne dzieła. Mózg skupiony jest wtedy na nowej pracy i szybko zapomina o czkawce. To naprawdę działa!

Drugim, skutecznym sposobem jest zjedzenie łyżki cukru, lub przełykanie małych kostek lodu. W obu przypadkach przepona zostaje oszukana i skupia się na innych rzeczach. Jedzenie skórki chleba jest również bardzo przydatne podczas czkawki.

Do najbardziej popularnych sposobów na czkawkę należy również wstrzymywanie oddechu przez długi czas, wypicie odrobiny soku z cytryny i wystawienie języka na tak długo, na ile człowiek jest w stanie. Nie mniej jednak pierwszy sposób jest najbardziej skuteczny.

Należy pamiętać, że bardzo częste i długie (powyżej 7 minut) występowanie czkawki bez uzasadnionej przyczyny należy zgłosić do lekarza. Czasami może okazać się, że przyczyną jej występowania jest refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca, a nawet choroba płuc.

 

Zobacz również: Dlaczego dzieci chrapią? Chrapanie u dziecka

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)