single-image

RUSZAMY SIĘ W CIĄŻY

Aleksandra Broda
Wysiłek podczas porodu porównywany jest często do przebiegnięcia maratonu. Tylko ile z nas biega tak duże dystanse? Ile z nas w ogóle uprawia sport? Zagonione w codziennym życiu zapominamy o aktywności fizycznej. Ciąża to czas, w którym musimy zadbać o siebie i dzidziusia. To czas, w którym pragniemy zatroszczyć się o swoje samopoczucie, pozytywny nastrój, kontrolować wagę i utrzymać sprawność. W tym wszystkim pomogą nam ćwiczenia!

Niezależnie od tego, czy przed ciążą uprawiałaś jakikolwiek sport, zanim wstaniesz z kanapy i zaczniesz ćwiczyć, w pierwszej kolejności skonsultuj się ze swoim lekarzem. Tak jak nie na każdego dobrze działają słodycze, tak nie każdy może pozwolić sobie na wysiłek, a w szczególnie podczas ciąży.

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć działać nad poprawą komfortu psychicznego i fizycznego. Mając brzuszek nadal możemy robić bardzo wiele. Tak naprawdę zakazane są sporty, gdzie przyszłej mamie może zagrozić: wstrząs (sztuki walki, sporty ekstremalne), upadek (jazda na rowerze), nadmierny wysiłek (często ćwiczenia na siłowni).  Jakie aktywności proponowane są kobietą w ciąży? Przede wszystkim długie, spokojne spacery, które nie tylko poprawiają nastrój, ale także rewelacyjnie wpływają na wzmocnienie mięśni. Zbawienny wpływ na ciążowe dolegliwości nieustannie przypisuje się pływaniu i aqua-aerobikowi. Jeśli przed ciążą regularnie biegałaś, to wcale nie oznacza, że musisz z tego zrezygnować. Uprawiaj jogging z głową (nie przemęczaj się, nie biegaj z dala od domu, wybieraj płaski teren), a wszystko będzie dobrze! Coraz częściej siłownie proponują specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Najbardziej popularnymi pozostają: aerobik, pilates oraz joga.  Ciąża to nie powód, by wyrzucić do kosza swój roczny karnet na siłownię. Najlepiej jednak ćwiczyć pod okiem trenera, który idealnie dobierze ćwiczenia dla Twojego stanu i możliwości. Taniec, rowerek stacjonarny, gimnastyka dla kobiet w ciąży- propozycji jest wiele! Dlatego już teraz, wstań, nie szukaj wymówek, zrób coś dla siebie…

Pamiętaj, aby podczas wysiłku systematycznie uzupełniać wodę w organizmie. Koniecznie przerwij ćwiczenia, gdy poczujesz ból, przemęczenie, niepokojące objawy. Wstrzymaj się z aktywnością fizyczną do ukończenia I trymestru (okres najbardziej zagrożony dla płodu), a w III unikaj obciążeń.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)