single-image

Zawroty głowy w ciąży – powód do niepokoju?

Aleksandra Broda

Ciąża to naprawdę bardzo ważny czas. W organizmie kobiety rozwija się dziecko, szaleją hormony i mogą pojawić się w związku z tym różne dolegliwości. Zawroty głowy są jednymi z nich. Czy jest to powód do niepokoju? Zawroty głowy są uzasadnione, ale każdą dolegliwość należy zgłaszać lekarzowi.

W pierwszym trymestrze zawroty głowy pojawiają się przy wstawaniu i schylaniu. Jednak zawrócić w głowie może się również znienacka. Wiąże się to z niskim ciśnieniem krwi. Od tej pory krew zaczyna skupiać się również na okolicach macicy. Nie mniej jednak zawroty głowy i omdlenia mogą być skutkiem stresów, czy niewyspania się. Zwłaszcza jeśli kobieta dużo wymiotuje. Jeśli zawroty głowy pojawią się, należy być szczególnie ostrożnym! Przede wszystkim nie zmieniać pozycji ciała bardzo szybko i starać się wysypiać. Jeśli występują bardzo często, dobrze by było, gdyby ciężarna nie wychodziła sama z domu i była pod opieką drugiej osoby.

W drugim i trzecim trymestrze również mogą pojawić się zawroty głowy. Spowodowane są tym, że krew nie przepływa bardzo szybko. Zawroty głowy i omdlenia mogą świadczyć również o spadku cukru lub zbyt małej ilości żelaza. To właśnie dlatego kobiecie ciężarnej zleca się dużo badań w tym wyjątkowym czasie.

Pomimo tego, że zawroty głowy i omdlenia są typowym objawem ciąży, ponieważ występują u ok. 70% kobiet, należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli ciężarnej zaczyna się kręcić w głowie, musi natychmiast usiąść. Oprócz tego, tak jak wspominaliśmy wyżej, dobrze, gdyby wychodziła z domu w towarzystwie koleżanki, albo nie krępowała się poprosić o pomoc kogoś na ulicy. I chociaż zawroty nie są zazwyczaj powodem do niepokoju (nie świadczą o tym, że np. dziecko rozwija się nieprawidłowo), to i tak należy je zgłosić lekarzowi. A w tym czasie jeszcze bardziej o siebie dbać! Unikać wysiłku fizycznego, pić dużą ilość płynu, wysypiać się i nie stresować. No i oczywiście – jeść zbilansowane posiłki pełne wartościowych witamin i minerałów.

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)