single-image

Poduszki dla niemowląt wycofane ze sprzedaży. Powód? Śmierć 8 dzieci

Aleksandra Broda

Bobby Company to producent wielu przydatnych gadżetów dla dzieci i ich rodziców. Poduszki do karmienia piersią, które miały ułatwić tę czynność, były dostępne również w Polsce. Dystrybutorem była marka Chicco. Niedawno firma poinformowała o wycofaniu ich ze sprzedaży. Powód? Aż 8 niemowląt z USA zmarło na skutek uduszenia.

Śledztwa powiązały śmierć wskutek uduszenia aż ośmiorga dzieci z poduszką ułatwiającą karmienie piersią. Niemowlęta, które zasnęły na tej poduszce, przestawały oddychać przez brak dostępu do tlenu.

Chodzi dokładniej o poduszkę Boppy Hug&Nest, która według producenta powstała właśnie z myślą o ułatwieniu tej czynności. Producent w dobrowolnym oświadczeniu napisał, że te poduszki nie były przeznaczone do spania, a nawet zawierały ostrzeżenie, aby używać ich tylko pod nadzorem osób dorosłych. Mimo to i tak postanowił wycofać produkty ze sprzedaży i zaapelował, aby rodzice zaprzestali ich używania.

W Polsce nadal można kupić te poduszki

Znalazłam dwa sklepy internetowe, które pomimo oświadczenia producenta, wciąż oferują w sprzedaży te poduszki. Przyjrzałam się ich opisom. Nie ma w nich informacji o tym, że służą do karmienia piersią, lecz sugerują, że „służą” już noworodkom.

Wydaje mi się jednak, że to kwestia czasu, kiedy to te sklepy zrezygnują z ich sprzedaży. Być może wcale nie wiedzą o decyzji marki. W największych sieciach takich jak Smyk nie ma już możliwości zamówienia tego produktu.

Kto ponosi winę za śmierć niemowląt?

Czy wina stoi po stronie producenta, czy po stronie rodziców, którzy nieumyślnie wykorzystywali poduszkę do drzemek niemowląt? Myślę, że każdy powinien wysnuć swoje własne wnioski. Śmierć dziecka to zawsze dramat dla każdego rodzica i uważam, że nie należy dolewać oliwy do ognia.

Jedno jest pewne – najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do spania dla niemowlęcia, jak i starszego dziecka, jest łóżeczko pozbawione wszelkich ochraniaczy, grubych kołderek, czy też właśnie zbędnych poduszek.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)