single-image

Podatek od cukru, w tym napojów gazowanych w Polsce

Aleksandra Broda

Wielka Brytania wprowadziła podatek od cukru w swoim Kraju. Producenci napojów gazowanych, w których skład wchodzą zabójcze ilości cukru, mieli do wyboru: albo znacznie obniżyć ilość cukrów w napojach, albo podwyższyć ceny produktów i płacić niemałe podatki za to. Większość producentów zdecydowała się po prostu obniżyć zawartość sacharozy lub słodzików w składach. Wielka Brytania nie ukrywała radości, ponieważ właśnie o to im chodziło. Nie chodzi tu bowiem o zysk dla Państwa, ale o zdrowie ludzi, którzy z roku na rok chorują przewlekle z powodu otyłości. Producenci z Wielkiej Brytanii, którzy się na to nie zgodzili doliczają do kosztów lub ceny 24 pensy za każdy litr zabójczych napojów. Warto wspomnieć, że tzw. „Sugar tax” obowiązuje również we Francji, Meksyku, a nawet Norwegii.

Wiceminister Maciej Miłkowski wypowiadał się na temat podatku od cukru w naszym Kraju. Całkowicie pomysł popiera i uświadamia, że liczba osób otyłych w Polsce jest przerażająca. Niestety, mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na zdrowie mają napoje gazowane. Dzieci już od najmłodszych lat piją słodkie soczki z plastikowych butelek, a starsze sięgają po colę czy pepsi. Oczywiście rodzice o tym wiedzą, ale nie reagują. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje od lat, żeby wprowadzić we wszystkich Krajach podatek od cukru, który wynosiłby minimum 20 procent ceny zabójczego produktu. Czy Polska wprowadzi podatek od cukru? Bardzo prawdopodobne. Wiemy, że nie jest to chęć zarobku, ale tylko i wyłącznie kwestia zdrowotna. Świadomość o zdrowym odżywianiu, chociaż rośnie- nie przynosi pozytywnego skutku, a dowodem są na to liczne badania, które mówią, że Polacy wciąż tyją i co za tym idzie- chorują.

  • Dwulitrowa butelka Coli ma 212 g cukrów.
  • Puszka Coli, która ma 330 ml 35 g cukrów.
  • Puszka Lipton Ice Tea 330 ml to aż 22.8 g cukrów!
    Kto by pomyślał, że w herbacie można zmieścić tyle cukru?
  • Popularny sok dla dzieci Pysio w 300 ml butelce ma aż 36 g cukrów!
    Kubuś ma 34.5 g

Ile maksymalnie dziennie powinniśmy zjadać cukru? Nie więcej niż 50 g. Warto dodać, że cukier w dużych ilościach występuje nawet w chlebie! Tymczasem, kiedy Twoje dziecko zje słodką bułkę i popije ją Kubusiem- nie powinno przez cały dzień zjeść już ani grama cukru. Tymczasem mało osób zwraca na to uwagę! A nadciśnienie, cukrzyce i choroby z sercem dotykają już najmłodsze dzieci- wnioski wysnujcie sami.

Jesteście za czy przeciw wprowadzeniu podatków od cukru?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)