single-image

Od kataru… do zapalenia. Też tak masz? Zobacz, co może być przyczyną!

Aleksandra Broda

Niektóre dzieci przechodzą katar bardzo łagodnie, ale u większości jednak katar poprzedza infekcję. Ucho, gardło, zatoki? Jakie zapalenie złapało ostatnio Twoje dziecko? My przeszliśmy ostre zapalenie zatok. Laryngolog wytłumaczył nam, jakie błędy popełnialiśmy, które doprowadziły do rozwoju choroby.

– Jak oczyszczacie nos swojego dziecka?
– Sama wysmarkuje nos – odparłam dumnie.
– Błąd – usłyszeliśmy.

Lekarz zapytał, czy często dziecko podczas kataru wydmuchuje nos. Wydmuchiwało średnio co godzinę, ponieważ miało przysłowiowo wszystko „zapchane”. Okazało się, że to również jest błąd. Na palcach dwóch rąk wyliczyłam wszystkie krople, aerozole i spraye do nosa, które dotychczas przepisywali nam lekarze pierwszego kontaktu.

– Błąd.

Im więcej kropel dajemy dziecku, tym katar robi się bardziej uporczywy. Nawet woda morska może nie tylko drażnić śluzówki, ale również zwiększać produkcję kataru. Wydmuchiwanie nosa jest wbrew pozorom bardzo trudnym procesem, jeśli chce robić się to poprawnie. Zdecydowanie korzystniej jest raz na jakiś czas skorzystać z aspiratora, nawet jeśli dziecko jest starszakiem. Zbyt intensywne lub częste wydmuchiwanie nosa najczęściej prowadzi do powstania zapalenia ucha i zatok. Nie da się wysmarkać nosa do końca, a sam ten proces powoduje, że wydzielina przedostaje się tam, gdzie nie powinna.

Laryngolog, oprócz tego, że dał nam reprymendę dotyczącą nadużywania i w ogóle korzystania z aerozoli o różnym składzie, powiedział coś jeszcze.

Że zarówno dorośli, jak i dzieci, o ile sytuacja na to pozwala, powinni połykać katar. Nie wydmuchiwać, ale wciągać i połykać. Brzmi niesmacznie, prawda? A jednak, jak to ujął lekarz: „Natura wiedziała, co robi. Wszystkie odruchy, które w sobie mamy, po coś powstały”. I faktycznie, małe dzieci połykają wydzielinę odruchowo. Większość ludzi tak robi, jeśli nie ma żadnej chusteczki obok siebie. I ponoć jest to najlepszy sposób na to, aby katar pozostał tylko katarem, a nie przerodził się w infekcję.

Na katar najlepsze jest również wilgotne powietrze. Tak więc spacery wskazane, o ile nie występuje gorączka. Zwłaszcza w okresie grzewczym warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub po prostu kłaść mokre ręczniki na kaloryfery.

Katar. Dla jednych coś, co zaraz przejdzie. Dla drugich coś, co przeradza się zazwyczaj w zapalenie. Tak więc może warto czasami zaufać naturze i lekarzowi, który mówi i edukuje na ten temat?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)