single-image

Zalety kolorowanek dla dzieci. Edukacja i zabawa

Aleksandra Broda

Kolorowanki to świetny sposób na nudę i nie tylko. Czy wiecie, że dziecko, które koloruje, pobudza wyobraźnię i jednocześnie się relaksuje? U dorosłych kolorowanie działa w bardzo podobny sposób, ale to właśnie na dzieci ma największy wpływ. Poznaj najważniejsze zalety płynące z kolorowania i przekonaj się, jak ważne jest proponowanie zabawy właśnie w tej formie. 

Zalety kolorowania

Kolorowanki to nie tylko zabawa i sposób na nudę. Przede wszystkim to nauka i poprawa zdolności motorycznych, czyli doskonalenie umiejętności radzenia sobie z układem ruchowym. Kolorowanki pobudzają wyobraźnię, więc nie powinniśmy oczekiwać od dzieci, że zawsze będą kolorowały tak, jak np. pokazuje to wzór. Czarne włosy u Elzy? Czemu nie! Niebieski piesek? Świetnie. Młodsze dzieci poprzez kolorowanie poznają paletę barw, a starsze mają świetne wprowadzenie do nauki pisania. Warto dodać, że kolorowanie wpływa pozytywnie na układ nerwowy, przez co pomaga dzieciom radzić sobie z emocjami. Kolorowanki do druku są świetną alternatywą dla tych w formie książki, ze względu na łatwą dostępność i szeroki wybór.

Sposób na nudę, spędzanie czasu z rodziną. Niezależnie od tego, z jakich powodów najczęściej sięgamy po kolorowanki, warto wpleść kolorowanie w domową rutynę. W dobie komórek i telewizorów to bardzo ważne, istotne. Oczy odpoczywają, dziecko skupia się i odpoczywa jednocześnie.

Kolorowanki z postaciami z ulubionych bajek

Pobudzają artystyczne zmysły, rozweselają. Czasami są wybawieniem, kiedy chcemy zająć dziecko czymś kreatywnym, a czasami świetnym pretekstem do spędzenia czasu razem. Kolorowanki do druku pobierzemy za darmo w tej strony. Nie trzeba się logować. Co najważniejsze – mamy tam bardzo ciekawe, wspierające rozwój propozycje. Nasze ukochane, dzielne pieski z Psiego Patrolu i Kucyki Pony, które uczą się w magicznej szkole przyjaźni. Znajdziemy tam Świnkę Peppę, którą uwielbiają najmłodsi i bohaterów z Krainy Lodu. Powiem Wam szczerze, że wielkim zaskoczeniem były dla mnie kolorowanki ze słynną kotką Pusheen. To jeden z ulubionych kotków mojej córki. Kolorowanki z Pusheen.

Edukacyjne kolorowanki. Zalety szlaczków i nie tylko

Zalet kolorowanek jest jeszcze więcej. Wszystko zależy od ich typu. Kolorowanki do druku ze z wyżej wspomnianej strony oferują również typowo edukacyjne rozwiązania. Możemy wydrukować kolorowanki, które uczą dzieci pisania literek i cyfr. Znajdziemy tam również szlaczki, które wspierają motorykę ciała i są doskonałym treningiem. Szlaczki uczą także cierpliwości i działania wedle określonych schematów.  Cierpliwość to bardzo ważna cecha, która przydaje się w życiu. Kolorowanki są świetnym pretekstem do wspierania dzieci w tej kwestii. Pamiętajmy, że każde dziecko dorasta w swoim tempie, więc to normalne, że wyjedzie poza linię, lub będzie niepewnie trzymało kredkę. To również wymaga wprawy, więc proszę, pozwólmy dzieciom popełniać takie estetyczne błędy. 

Dlaczego warto proponować dzieciom kolorowanki? Podsumowanie

Pamiętaj, że najważniejsze zalety kolorowania przez dzieci to:

  • Ożywianie wyobraźni. Dziecko łączy kolory i sprawdza, jak ze sobą się komponują.
  • Myślenie logiczne. Wbrew pozorom kolorowanki uczą logicznego myślenia. Wybór odpowiednich kolorów, znajdywanie podobnych to nie tylko kwestia wyobraźni, lecz właśnie logiki.
  • Sprawna motoryka. Sprawność fizyczna, refleks. Te umiejętności dziecko ćwiczy podczas kolorowania.
  • Nauka cierpliwości. Dziecko z czasem uczy się, że wolne ruchy są bardziej czasochłonne, lecz efektywniejsze.
  • Duma i radość. Kolorowanie daje poczucie satysfakcji i sprawia, że dzieci chwalą się swoimi pracami.
  • Wiedza o świecie. Mały artysta poznaje i odkrywa świat poprzez rozmaite kolorowanki.

Zachęcamy wszystkich rodziców do wspierania rozwoju dzieci poprzez kolorowanki. Dzieci uwielbiają tę formę zabawy. Kiedy widzimy, że mały artysta nie jest zainteresowany, warto podsunąć mu kolorowanki w jego ulubionej tematyce.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)