single-image

„Nowy partner nie akceptuje mojego dziecka”

Aleksandra Broda

Bardzo dużą uwagę poświęca się tematom dotyczącym akceptacji przez dzieci nowych partnerów rodziców. Sytuacje jednak bywają też odwrotne. Zdarza się, że to partner/partnerka nie akceptuje pociechy osoby, z którą postanawia się związać. Osoba wchodzi świadomie w związek z kimś, kto ma dzieci, ale za żadne skarby tego świata nie może jego dziecka polubić. Tak stan rzeczy często wywołuje różne konflikty pomiędzy zakochanymi, lecz nie tylko. W takich relacjach cierpią przede wszystkim dzieci.

Nowy partner nie lubi mojego dziecka – dlaczego?

Powodów, dlaczego nowy partner nie lubi dziecka swojej partnerki, może być naprawdę wiele. Pamiętaj, że przedstawiamy tylko niektóre możliwości. Artykuł ten nie wskaże konkretnej przyczyny, ale z pewnością wywoła u Ciebie pewne refleksje.

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których mężczyźni, bądź też kobiety nie są tak naprawdę gotowi na rozpoczęcie prawdziwego związku z kimś, kto ma dziecko. Może wydawać Ci się tylko, że deklaracje o stałym związku są naprawdę przemyślane. Czasami osoby, które nie mają swoich dzieci, nie rozumieją powagi sytuacji. Nie mają świadomości, że wiążąc się z Tobą, również muszą stworzyć pozytywną relację z Twoją pociechą. Ignorują Twoją pociechę albo traktują ją na dystans. W tym przypadku łatwo zauważyć tę barierę.

Nie wszyscy lubią dzieci i mają do tego prawo. Być może Twój nowy partner bardzo Cię kocha i chce być z Tobą, ale niestety nie potrafi zaakceptować Twojego dziecka. I pomimo tego, że się stara, jest dla Ciebie bardzo czuły i wyrozumiały, to unika z Twoją pociechą kontaktu, nie wchodzi z nią w żadne relacje. Sytuacja jest o tyle trudna, że ty jesteś między młotem a kowadłem. Są kobiety, które od razu rezygnują ze związku w przypadku, kiedy partner nie lubi dzieci, ale są też takie, które postanawiają zawalczyć i liczą na to, że sytuacja się zmieni. W tym drugim przypadku warto udać się po pomoc do psychologa, aby nie skrzywdzić dziecka.

Partner może nie lubić/nie akceptować dziecka swojej nowej partnerki ze względu na to, że nie wykazuje ono chęci jego poznania lub jest zrażone do jego osoby. Większość dzieci niezależnie od wieku ciężko przechodzi rozstanie rodziców, a wizja nowego partnera mamy/taty jest dla nich naprawdę tragiczna. W związku z tym dziecko może zachowywać się w stosunku do niego niemiło, lekceważąco, a nawet agresywnie. Mimo wszystko to od dorosłych w takiej sytuacji należy oczekiwać zrozumienia i chęci poprawy tego ważnego i nowego stanu rzeczy. Dlatego obrażanie się dorosłego na dziecko lub skreślanie nie powinno mieć miejsca. Tutaj należy znaleźć przyczynę niechęci dziecka i nowego partnera. Może okazać się, że przyczyn jest wiele, a ich podłoże jest bardzo złożone. I w tym przypadku należy zgłosić się o pomoc do specjalisty.

Partner/partnerka nie lubią mojego dziecka – konsekwencje

Kiedy partner nie lubi Twojego dziecka, zazwyczaj wywołuje różne konflikty. Niekiedy wtrąca swoje uwagi odnośnie do tego, jak wychowujesz swoje dziecko. Może twierdzić, że za bardzo rozpieszczasz syna bądź córkę. Może niekiedy mieć pretensje o to, że zbyt dużą uwagę poświęcasz dziecku. Bywają sytuacje, w których pokazuje swoją niechęć i irytację do sytuacji całkiem normalnych. Przykład? Twoja pociecha się bawi, ale partnerowi nie podoba się to, że jest głośne. Kiedy Twoja pociecha idzie pod prysznic, ten niecierpliwi się, że za długo korzysta z łazienki.

Dzieci niezależnie od wieku obserwują otoczenie i wyciągają z tego wnioski. Czują, kiedy dana osoba nie darzy je sympatią, nie szanuje. Zdają sobie sprawę z tego, że są dla kogoś irytujące. Niektóre dzieci będą próbowały odwzajemniać się tym samym, inne z kolei będą cierpieć w środku. Nieważne jednak, jaką taktykę obierze dane dziecko, w obu tych przypadkach będzie nieszczęśliwe. I to właśnie dlatego problemu tego nie można pod żadnym pozorem bagatelizować.

Jeśli partner zamieszka lub zamieszka z Wami, stanie się „z marszu” członkiem rodziny. Dzieci przywiązują się do osób, z którymi mieszkają. Dlatego tak ważne jest, aby środowisko domowe było dla niego przyjazne i sprzyjające dorastaniu. Jeśli osoba dorosła będzie niemiła, dziecko będzie unikało z nim kontaktu. Pociecha przestanie czuć się pewnie w swoim własnym domu. Dziecko zacznie być wycofane, przestanie angażować się w sprawy rodzinne. Z pewnością ucierpi na tym jego relacja z rodzicem. Skutki takiego stanu rzeczy będą widoczne również w przyszłości. Pamiętajmy, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na późniejsze życie dorosłej już osoby.

Partner albo dziecko – szkodliwe ultimatum

Silna potrzeba bycia w związku, potrzeba miłości, uwagi – nigdy nie powinno to odbywać się kosztem dziecka. Dlatego, jeśli partner lub partnerka nie akceptuje Twojego dziecka i nie chce zmienić tego pod wpływem rozmów, a nawet spotkań z psychologiem, najlepszym rozwiązaniem jest rozstanie. Rodzice bowiem zawsze powinni kierować się dobrem dziecka.

Powyższy artykuł nie jest poradą psychologiczną. Został stworzony w celu zobrazowania sytuacji, kiedy nowy partner lub partnerka nie akceptują dziecka. Ma on na celu zachęcenie do zasięgnięcia porady u specjalisty. Problem jest bowiem bardzo poważny i może odcisnąć znaczące piętno na psychice młodej osoby.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)