single-image

Mamo, Tato! Jesteście moim tlenem. Proszę Was o jedną rzecz

Aleksandra Broda

Dbacie o mnie, chociaż czasami daję wam w kość. Nie okazuję tego, ale widzę, że trzymacie nerwy na wodzy. Przytulacie mnie i mówicie, że mnie kochacie. Kupujecie mi nowe ubrania i buty, z których wciąż wyrastam. Może nigdy tego nie powiedziałem, może uważacie, że nie wiem. Ale widzę, że odmawiacie sobie dużo rzeczy, aby zapewnić mi byt.

To wy sprawiacie, że dorastam w poczuciu bezpieczeństwa i miłości. To dzięki waszej pracy mam co jeść i to dzięki waszemu poświęceniu każdy dzień jest dla mnie nauką i zabawą. Wiem, bywa różnie. Czasami płaczecie przeze mnie i wątpicie w siebie. Niepotrzebnie.

Jesteście mi potrzebni. Tak, potrzebuję Was, chociaż czasami myślicie, że jest inaczej. Mówią, że do przeżycia potrzebny jest tlen. Dla mnie wy jesteście tlenem. Nie chcę, żeby Was zabrakło. I muszę Wam to powiedzieć. Dbajcie również o siebie – o swoje zdrowie. Nie dlatego, że gdy podupadnie, nie będziecie w stanie mnie wychować. Ale dlatego, że badając się regularnie, jesteście w stanie wykryć choroby, schorzenia, by skutecznie z nimi walczyć.

Nie dlatego, że boję się, że zostanę sam, chociaż i to jest prawdą. Przede wszystkim jednak dlatego, że wiem, że chcecie żyć. Przeżyć ze mną wszystko, co możliwe, bo później wypuścić w świat i trzymać kciuki. Żeby poznać moją narzeczoną, która zapewne nie od razu przypadnie wam do gustu. Ale jak poznacie ją bliżej, to pokochacie jak własne dziecko. Wy chcecie żyć, a ja wam muszę w tym pomóc. Muszę Was dzisiaj poprosić, żebyście chodzili do lekarzy tak często, jak chodzicie ze mną. Nie lekceważyli niczego, tak jak i u mnie nie lekceważycie. Chcecie być ze mną, ale żeby ze mną być, to musicie zadbać o siebie.

Mamo, wrzesień jest miesiącem ŚWIADOMOŚCI RAKA JAJNIKA, CHŁONIAKÓW I BIAŁACZEK. Rak jajnika jest najgorzej rokującym nowotworem. Chłoniaki natomiast występują rzadko, ale co roku liczba zachorowań wzrasta. To bardzo niepokojące. Białaczka jest chorobą, która we wczesnym stadium przypomina przeziębienie lub grypę. Proszę Cię więc – zrób badania krwi. Idź do ginekologa i wykonaj cytologię. Poproś lekarza o badanie palpacyjne. Badaj swoje piersi. Zrób to jak najszybciej i powtarzaj regularnie. Im szybciej wykryje się, że dzieje się coś złego, tym większa szansa na wyzdrowienie. Żyj dla mnie, dla siebie i dla wszystkich.

Tato, ty też się badaj. Dzisiaj jest Europejski Dzień Prostaty. Nie ma nic bardziej męskiego od dbania o swoje zdrowie. Wielu mężczyzn ignoruje lekarzy, myśląc, że badanie jest niemęskie i upokarzające. Pamiętaj, tato, że dla mnie jesteś bohaterem. Musisz pokazać mi, co to znaczy DBAĆ O SIEBIE. Proszę Cię – żyj.

Dajecie mi wszystko, co jest mi niezbędne do rozwoju. Pamiętajcie jednak, że do mojego rozwoju potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie w kwestię waszego zdrowia. Wiem, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe. Zabiera osoby, które miały tutaj jeszcze wiele do zrobienia. Dużo rzeczy nie jest pewnych. Ale pewne może być to, że jeszcze w tym miesiącu zrobicie krok ku życiu. Walczcie o swoje zdrowie, nie ignorujcie żadnych objawów,  ponieważ wtedy walczycie i o mnie.

I na koniec jeszcze powtórzę: Muszę Was dzisiaj poprosić, żebyście chodzili do lekarzy tak często, jak chodzicie ze mną. Nie lekceważyli niczego, tak jak i u mnie nie lekceważycie. Chcecie być ze mną, ale żeby ze mną być, to musicie zadbać o siebie.

UDOSTĘPNIJ, WYŚLIJ KOLEŻANCE I SKOMENTUJ NP. SERDUSZKIEM POD TYM POSTEM NA FACEBOOKU. Niech dotrze do jak największej ilości rodziców. W imieniu wszystkich dzieci. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)