single-image

Kosmetyki naturalne dla dzieci – czy warto je wybierać?

Aleksandra Broda

Skóra noworodka i skóra niemowlęcia wymaga szczególnej troski. Rodzice, chcąc otoczyć swoje dziecko właściwą pielęgnacją przeznaczoną dla potrzeb młodej skóry, powinni rozważyć wybór kosmetyków naturalnych. Podobnie sprawa się ma w przypadku starszaków, czyli dzieci powyżej trzeciego roku życia. Sprawdźmy, jakie wymagania stawia przed kosmetykami skóra małego dziecka oraz czym się kierować przy wyborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Właściwa pielęgnacja skóry dzieci – dlaczego jest ważna?

Skóra niemowląt nie jest dojrzała tak jak skóra starszych dzieci. Skóra maluchów jest delikatniejsza, cieńsza, zawiera mniejszą ilość gruczołów potowych, słabiej produkuje barwniki. Oznacza to, że skóra maluszka wykazuje większą wrażliwość na szkodliwe działanie promieni słonecznych, jak również wykazuje tendencję do podrażnień i zaczerwień. Nic dziwnego, że dla noworodków i niemowląt poleca się dermokosmetyki o jak najkrótszym składzie, bezzapachowe i hipoalergiczne, o obojętnym pH, pozbawione konserwantów i barwników. Odpowiednie kosmetyki dbają o właściwy rozwój mikrobiomu skóry maluszka, odżywiają ją i nawilżają, a także wspomogą ochronę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Taką ochronę mogą zapewnić kosmetyki dla dzieci na OnlyBio.Life, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa oraz rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?

Młodzi rodzice często zadają sobie to pytanie. Prócz kosmetyków takich jak kremy, oliwki, płyny do kąpieli czy kremy na odparzenia, dobrze znać podstawy pielęgnacji skóry dziecka. Zacznijmy od kąpieli. Noworodki i niemowlęta nie powinny być kąpane codziennie, bo mogłoby to wysuszyć skórę. Kąpiel powinna być brana dwa do trzech razy w tygodniu i nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.

Oczywiście są takie miejsca, które należy pozmywać codziennie, a więc twarz, pośladki i zagięcie łokci oraz kolan. Najtrudniejsza do pielęgnacji jest okolica pod pieluchą, gdyż tutaj bardzo łatwo dochodzi do infekcji, zaczerwień, podrażnień i odparzeń. Przy każdym przewijaniu pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu skóry oraz o aplikacji kremu przeciw odparzeniom.

Kosmetyki dla starszaków

Jeśli dziecko ma już za sobą etap niemowlęctwa, jak najbardziej wskazane jest, aby stosować te naturalne kosmetyki dla dzieci, z których korzystaliśmy przy pielęgnacji od pierwszych dni życia. Możemy też uatrakcyjnić toaletę naszych dzieci, wprowadzając naturalne kosmetyki zapachowe – na przykład szampony. Możemy również wypróbować łagodną piankę myjącą do higieny intymnej dla dziewczynek lub dla chłopców, którzy ukończyli trzeci rok życia. Aby kąpiel była jeszcze fajniejsza, nie ma przeciwwskazań, aby wprowadzić przy kąpieli starszaka pachnące płyny do kąpieli. W końcu, które dziecko nie lubi zabaw z pachnącą pianą? W przypadku kosmetyków dla dzieci zasada się nie zmienia: im krótszy i prostszy skład, tym lepiej. Kąpiel i pielęgnacja nie muszą wiązać się z nieprzyjemnymi obowiązkami. Mogą być to chwile zabawy, bez towarzyszącej rodzicom obawy o jakość kosmetyków ich pociech.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)