single-image

Kłótnie rodzeństwa – czy da się im zapobiec?

Aleksandra Broda
W życiu każdego rodzica przychodzi moment zwątpienia: „czy aby na pewno wszystko zrobiłem dobrze?”
Nic dziwnego. Kłócące się rodzeństwo to mały dramat nie tylko dla opiekunów, ale i dzieci.

Kłótnie między rodzeństwem są naturalnym etapem rozwoju. Ty też się czasami z kimś sprzeczasz, prawda? Różnica polega jednak na tym, że dzieci mają inne priorytety i inaczej radzą sobie z gniewem. Wynika to z tego, że dojrzałość emocjonalna u dzieci cały czas się kształtuje, podczas kiedy dorosły człowiek nauczył się opanowywać emocje. Nie obwiniaj się więc, że Twoje dzieci się kłócą, a nawet czasami biją. Jest kilka sposobów na to, jak radzić sobie w momencie sprzeczki i co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko kolejnej wojny :).

Nie faworyzuj jednego dziecka

To najczęściej młodsze dzieci prowokują starsze, ponieważ „młodszym się na więcej pozwala”. Taka zasada panuje w Twoim domu? Koniecznie skreśl ją ze swojej listy. Chociaż od starszego dziecka oczekuje się więcej zrozumienia, to jednak nie wolno nigdy faworyzować i przymykać oko na młodsze. Zwłaszcza nastolatki są bardzo wrażliwe na tego typu pobłażliwości. Okres dojrzewania to czas pełen emocji u młodego człowieka- nie pozwól, aby czuł się gorszy i mniej ważny, nawet jeśli Twoje młodsze dziecko jest bardzo absorbujące.

Kłótnie, bitwy i szarpaniny

Wyrywanie sobie z rąk ulubionego autka albo misia, walka o terytorium i wiele, wiele innych powodów do płaczu i kłótni. W takim momencie najlepiej jest zabrać zabawkę i oddać ją dopiero po uspokojeniu się i rozmowie. Zawsze wysłuchaj obie strony, nawet jeśli masz pewność kto faktycznie zawinił. Bądź pośrednikiem, który tłumaczy, dlaczego nie warto się kłócić i jakie korzyści niesie ze sobą zgoda. Zawsze doceniaj fakt, że dzieci się ze sobą pogodzą. Rodzice najczęściej popełniają jeden duży błąd- czekają, aż kłótnia nabierze wielkich rozmiarów i dopiero wtedy reagują. Pamiętaj, że łatwiej jest ugasić mały płomień, niż wielki pożar. Dzieci, które wiedzą, że rodzice są w pobliżu i czuwają, rzadziej wchodzą w konflikty z rodzeństwem. Nie pozwalaj na bicie, szarpanie i przepychanki- zawsze stanowczo tłumacz, że nie akceptujesz takich zachowań i że to nic innego, jak przemoc fizyczna. Kiedy będziesz ignorować szarpaniny albo zaczniesz odpowiadać; „No to po co go zaczepiałeś?” Dzieci będą miały wrażenie, że są zdane na siebie i będą próbować uderzać jeszcze mocniej.

Zasady

W tym domu nie bijemy. W tym domu nie grzebiemy w cudzych rzeczach. W tym domu szanujemy swoją prywatność. Ustalcie zasady i trzymajcie się ich. Kiedy Twój starszak skarży się, że młodsza siostra znowu grzebała mu w rzeczach, zareaguj. Nie zbywaj starszego tekstami typu: „Ona jest młoda, nie rozumie”. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że często konflikty wywołują oni sami. Jeśli ty nie zrobisz nic z prośbą nastolatka, on będzie obwiniał młodsze dziecko, w wyniku czego może go po prostu znielubić. W końcu młodsza siostra ma więcej przywilejów i nie ponosi konsekwencji swoich czynów. Ważne więc, aby zasady obejmowały każdego członka rodziny, niezależnie od wieku.

Odetchnij

Czasami aż ciężko powstrzymać krzyk lub płacz. Rodzice często czują się bezradni i przede wszystkim- winni kłótni pomiędzy rodzeństwem. Musisz pamiętać, że wszystkie rady i wskazówki pomogą załagodzić konflikty, ale nie sprawią, że one znikną. Kłótnie są naturalnym etapem dorastających dzieci. Weź więc głęboki oddech, policz do dziesięciu i dopiero później zacznij działać. Wyobraź sobie trzy wściekłe osoby- to już mieszanka wybuchowa. Ktoś musi zachować zimną krew:).

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)