single-image

Kiedy jest najlepszy czas na kolejną ciążę?

Aleksandra Broda

Duża część młodych mam zastanawia się, kiedy może podjąć starania o drugie dziecko. Często jest tak, że rodzice chcą, aby różnica wieku między rodzeństwem była jak najmniejsza: wspólne zainteresowania, pasje i zrozumienie to najczęściej wymieniane zalety rodzeństwa „rok po roku”.

Z medycznego punktu widzenia zdrowa kobieta, która urodziła naturalnie, może zacząć starać się o kolejne dziecko już po roku. Musi jednak wcześniej upewnić się, że jej organizm jest przygotowany na kolejną ciążę, wykonując badania w gabinecie ginekologicznym. Trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy kobieta rodziła przez cesarskie cięcie – w tym przypadku blizna musi całkowicie się zrosnąć, a na to potrzeba nawet dwóch lat. Oczywiście, są przypadki, w których kobieta po CC zachodzi w ciążę już po kilku miesiącach od poprzedniego porodu i pod opieką lekarza jej ciąża przechodzi bez komplikacji. Nie należy jednak nigdy ignorować żadnych zaleceń lekarza, dlatego zanim mama zdecyduje się na kolejne dziecko, powinna odwiedzić swojego ginekologa.

Okazuje się jednak, że zdrowie psychiczne odgrywa jeszcze wielką rolę. Młode mamy są niekiedy zmęczone i nie za bardzo gotowe na drugą ciążę, która wiąże się z pewnymi obowiązkami względem już nie jednego dziecka, ale dwóch. Psychologowie tłumaczą, że niemowlęta z natury potrzebują ciągłej uwagi i obecności rodziców. Czasami ciężko sprostać wyzwaniom i się “rozdwoić”. Zbyt pochopna decyzja o drugim dziecku może, chociaż wcale nie musi negatywnie wpłynąć na psychikę całej rodziny, w tym głównie matki i dzieci. Mamy “dzieci rok po roku” przyznają, że na początku było im ciężko, ale dały radę i teraz są najszczęśliwszymi matkami na Świecie.

Są rodzice, którzy świadomie zdecydowali się na drugie i kolejne dziecko po kilku, a nawet kilkunastu latach. Znaczna różnica wieku między rodzeństwem też oczywiście ma swoje plusy. Starsze rodzeństwo uczy się odpowiedzialności i tolerancji, a młodsze naśladuje swojego brata/ siostrę, dzięki czemu również może nauczyć się nowych i wspaniałych rzeczy.

Nieważne, czy kolejne dziecko było niespodzianką, czy zaplanowane i wyczekane. Każda pociecha wprowadza w życie rodziny wiele radości i uśmiechów, trzeba tylko czasami dać sobie czas. Warto pamiętać jednak, że jeśli planuje się ciążę w niedługim czasie po urodzeniu dziecka, warto skonsultować to ze swoim lekarzem.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)