single-image

Jak przygotować dziecko na narodziny siostry lub brata?

Aleksandra Klimek

Pojawienie się nowego członka rodziny to spora zmiana dla wszystkich domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. Nowa sytuacja wymaga wcześniejszego przygotowania. Co zrobić, żeby dziecko nie czuło się zagubione i odrzucone?

Rola starszej siostry lub brata to duże wyzwanie dla dziecka, dlatego warto wcześniej odpowiednio nastawić je na nowy etap w życiu. Najważniejsze są przede wszystkim rozmowy. Jednak dzieci są wzrokowcami i łatwiej przyswajają coś, gdy się im to zobrazuje, dlatego można wspomóc się na kilka sposobów.

Dobrym pomocnikiem będą książeczki, które opowiadają o pojawieniu się dzidziusia w domu. Oto kilka tytułów, po które warto sięgnąć: „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia” Anity Głowińskiej, „Ja też chcę mieć rodzeństwo” Astrid Lindgren, „Czekamy na dzidziusia” Emilie Beaumont i Nathalie Belineau, „Franklin czeka na siostrzyczkę” Paulette Bourgeois i Brendy Clark. Książek w tej tematyce jest naprawdę sporo, więc bez problemu znajdziecie coś w księgarniach. Po takiej lekturze na pewno będzie łatwiej zacząć rozmowę. Z nieco starszymi dziećmi można obejrzeć bajki w tej samej tematyce.

Ciąża to czas przygotowań do narodzin, więc świetnym pomysłem jest włączenie pociechy w te czynności, dzięki temu będzie wiedziała, że nie jest wykluczona. Kupowanie ubranek, układanie ich w komodzie, pomoc przy składaniu łóżeczka czy urządzaniu kącika dla dzidziusia, a nawet wybór imienia sprawią, że dziecko poczuje się naprawdę wyjątkowo.

Jeśli w rodzinie lub wśród znajomych mamy niemowlę, fajnie będzie umówić się na spotkanie i pokazać dziecku, jak wygląda taki dzidziuś i co robi. Dzieci często myślą, że brat lub siostra od razu po wyjściu z brzucha zacznie z nimi budować z klocków i jeździć na rowerze, a rzeczywistość brutalnie te wyobrażenia modyfikuje. Dlatego ważne jest też zaangażowanie starszaka w pomoc przy noworodku. Może opowiadać bajeczki, śpiewać kołysanki czy chociażby podawać pampersy. Cokolwiek, byle mógł czuć się potrzebny.

Zanim nowy członek rodziny pojawi się na świecie i rodzice mają jeszcze trochę więcej czasu, należy go dobrze wykorzystać i zapewnić dziecko, że mimo iż później wiele się zmieni, ale nadal będziecie razem robić wspaniałe rzeczy, a co najważniejsze, będziecie go wciąż kochać tak samo mocno.

Jeśli doświadczyliście już takiej sytuacji i macie inne pomysły na przygotowanie dziecka do nowej roli, piszcie śmiało w komentarzach. Ta wiedza na pewno przyda się innym.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)