single-image

Jak dojrzewają chłopcy?

Aleksandra Broda
We wcześniejszym artykule o dojrzewaniu, poznałeś ogólne informacje o tym stanie. Dzisiaj opowiemy Ci dokładniej, jak wygląda ten czas i czego możesz się spodziewać.

Link do wcześniejszego artykułu: Dojrzewanie na wesoło!

Wszystko zaczyna się w głowie

Zanim jądra zaczną produkować testosteron, który jest męskim hormonem płciowym, przysadka mózgowa musi zacząć produkować gonadotropinę. To właśnie dzięki testosteronowi Twoje ciało zaczyna się zmieniać.

Skok wzrostowy

Możesz zauważyć, że wszystkie Twoje ulubione spodnie i bluzy stają się za małe- nawet nie o centymetr, a kilka! Zaczniesz rosnąć w bardzo szybkim tempie. Twoje dłonie oraz stopy będą silniejsze i męskie a Twoje nogi znacznie się wydłużą. W tym czasie przybierzesz na wadze nawet kilka kilogramów- to za sprawą testosteronu, który sprawia, że zaczynają pojawiać się mięśnie. Nie bój się, to wszystko świadczy tylko o tym, że stajesz się mężczyzną.

Mutacja

Mutacja to przyczyna zmieniającej się barwy głosu z dziecinnego na dorosły. Może się okazać, że nie poznasz swojego tonu i będziesz się go wstydził- nie ma jednak czego, ponieważ to minie i jest całkiem naturalne. Twoje struny głosowe będą się wydłużać, a same chrząstki w krtani zaczną rosnąć. Jabłko Adama, którego możesz doświadczyć w tym czasie to nic innego jak powiększona krtań. Zobaczysz, że po pewnym czasie Twój głos będzie brzmiał jak u dorosłego. Nic, tylko się cieszyć!

Twarz

Twoja twarz w tym czasie będzie nabierać poważne, dorosłe rysy. Podobnie jak u dziewczynek- wydłuży Ci się jej kształt. Nad górnymi wargami ust pojawi się młodzieńczy wąsik. Możesz również zacząć zmagać się z wypryskami lub trądzikiem- jeśli chcesz wiedzieć, jak sobie z tym radzić, przeczytaj nasz artykuł: Problemy z wypryskami? To nie problem!

Owłosienie

Zaczną pojawiać się włoski na całym Twoim ciele- w szczególności na genitaliach, pod pachami, na nogach oraz klatce piersiowej. Z początku mogą one być jasne, jednak z czasem nieco ściemnieją i zagęszczą się (zależy to również od koloru Twoich włosów). Nie zapominajmy też o tym, że na Twojej twarzy pojawi się zarost.

Kiedy zacząć golić zarost?

W tym przypadku odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czy będziesz czuł się komfortowo z zarostem. W momencie, w którym zacznie Ci przeszkadzać np. wąsik pod nosem, porozmawiaj o tym z rodzicami. Wspólnie wybierzecie się na zakupy i kupicie odpowiednią dla Ciebie maszynkę oraz środki do pielęgnacji. Nie wstydź się porozmawiać o tym z rodzicami- pamiętaj, że oni również kiedyś przechodzili przez ten sam okres.

Narządy płciowe

Możesz zauważyć, że Twoje jądra znacznie się powiększyły, a Twój penis również zaczyna rosnąć, stając się przy tym bardziej wrażliwy na dotyk. To naturalny proces, a powiększające się jądra świadczą o zaczynającej się produkcji plemników. W tym czasie możesz doświadczyć również erekcji, która jest spowodowana Twoim rosnącym zainteresowaniem seksualnym. Nie zdziw się, kiedy pojawi się również w przypadkowych sytuacjach- świadczy to o tym, że dojrzewasz a Twoje narządy płciowe się kształtują. 

Polucja

Najczęściej występuje ok. 14 roku życia, ale może pojawić się znacznie wcześniej. Jest to wytrysk nasienia w czasie snu spowodowany orgazmem. Świadczy to o gotowości jąder do produkcji plemników. Nie należy się tego wstydzić. Nie bój się również, że taka sytuacja spotka Cię w ciągu dnia- zmazy nocne występują tylko podczas fazy snu zwanej REM.

Wzrost zainteresowania seksualnego

To normalne, że czasami będziesz myślał o czynnościach seksualnych. Odpowiedzialny jest za to testosteron, który cały czas daje o sobie znać, np. w postaci ciągłej produkcji plemników. Nie czuj się gorszy przez to! To całkowicie normalne. Pamiętaj tylko, że zanim będziesz gotowy na kontakt płciowy z dziewczyną, minie jeszcze dużo czasu. 

Dojrzewanie jest naturalne!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)