single-image

Brakuje Ci motywacji do nauki? Koniecznie to przeczytaj!

Aleksandra Broda
Motywacja to taka rzecz, którą dobrze jest mieć. Czasami jednak ona znika lub chowa się gdzieś pod ciężarem zwątpienia, nadmiaru obowiązków lub braku chęci. Nie można jednak pozwolić, żeby odeszła na zawsze. Wiemy, że czasami mogą przytłaczać Cię niektóre tematy lekcyjne lub obowiązkowe lektury szkolne. Jest jednak kilka sposobów na to, aby się zmotywować do nauki.

Najważniejszą zasadą, jest to, że uczysz się dla siebie. Chociaż pochwały ze strony bliskich osób i nauczycieli bardzo cieszą i dodają skrzydeł, to pamiętaj, że robisz to z myślą o Twojej przyszłości. Dobre wyniki w nauce i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności sprawia, że jesteś jeszcze bardziej wartościowym człowiekiem. W przyszłości nie będziesz miał problemów z zapamiętywaniem innych rzeczy, a także będziesz mógł zdobyć zawód, o którym zawsze marzyłeś. Nawet jeśli marzysz o karierze skrzypka, to matematyka i historia również przyda Ci się w swoim zawodzie. Zobaczysz również, że swoją wiedzę będziesz wykorzystywał na każdych etapach swojego życia. Pamiętaj o tym zawsze, kiedy zabraknie Ci motywacji. Wiedza to wielka potęga.

Kiedy jesteś zbyt zmęczony

W momencie, w którym czujesz, że opadasz z sił- zjedz wartościowy posiłek. Sięgnij po ciepłą, delikatną herbatę i zrób sobie kanapkę z pełnoziarnistego chleba. Podczas posiłku wyłącz telefon i nie oglądaj telewizji- poświęć ten czas na regenerację i odpoczynek. Kiedy skończysz, możesz puścić sobie ulubioną piosenkę i spróbować jeszcze raz podejść do nauki. Gwarantujemy, że tym razem Ci się uda!

Kiedy czegoś nie rozumiesz

Motywacja zazwyczaj kończy się wtedy, kiedy przestajesz coś rozumieć. Nie krępuj się poprosić bliskich o pomoc- poproś mamę lub tatę, żeby Ci wytłumaczyli. Możesz również umówić się z koleżanką, która doskonale zna się na tym temacie i chętnie wszystko Ci wyjaśni. Kiedy masz poważne kłopoty, powiedz o tym rodzicom, oni zapiszą Cię na korepetycje. Nie ma sytuacji bez wyjścia, musisz tylko dać sobie pomóc, pamiętaj o tym.

Szukaj ciekawych informacji i spróbuj się wkręcić!

Chociaż historia może wydawać Ci się nudna, to wcale taka nie jest! Poczytaj w internecie o danym Królu różne ciekawostki lub dowiedz się sam jak wyglądały pałace w danym okresie. Gwarantujemy, że te informacje, które sam przyswoisz, dadzą Ci motywację do uczenia się tych podstawowych rzeczy. Przy okazji będziesz mógł pochwalić się swoją wiedzą w klasie. Czy to nie jest dobra motywacja? Podobnie jest z kwestią obowiązkowych lektur. Chociaż książka „W Pustyni i w puszczy” może przytłaczać Cię swoją liczbą stron, to wcale nie oznacza, że jest nudna. Nawet jeśli przeczytasz pierwsze kilka kartek i nie poczujesz zaciekawienia- czytaj dalej i daj się wkręcić. W końcu to, że jest obowiązkowa, wcale nie oznacza, że jest nieciekawa, a wręcz przeciwnie! Czy wiesz, że jej autor, Henryk Sienkiewicz, był w Afryce tylko przez rok, a zanim napisał słynną lekturę, minęło dwadzieścia lat? Ta książka dojrzewała przez bardzo dużo czasu, może jak ją przeczytasz, dowiesz się, dlaczego? Wszyscy omawiani artyści, pisarze i poeci byli wyjątkowi. Jedni bawili do łez, drudzy wzruszali a trzeci swoją osobowością wręcz odpychali. Może, zanim stwierdzisz, że po prostu przeczytasz streszczenie, warto, abyś przybliżył sobie te postacie? To naprawdę motywuje!

Kiedy naprawdę się uczyłeś, a dostałeś złą ocenę

To nie jest motywujące, jednak potraktuj to jako próbę. Próbę Twoich możliwości i sił. Często zła ocena świadczy o tym, że stać Cię na więcej. Porozmawiaj z nauczycielem, powiedz, że się uczyłeś i zapytaj, czy jest możliwość, abyś poprawił ocenę. Nauczyciele nie gryzą, są od tego, żeby Ci pomóc. W końcu im też zależy, żebyś zdobywał wiedzę! Jeśli masz wątpliwości, zapytaj czego powinieneś się jeszcze nauczyć.

 

Mamy nadzieję, że od teraz poradzisz sobie z każdym brakiem motywacji! Życzymy Ci samych dobrych ocen i ciągłego zdobywania wiedzy!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)