Niedługo nasze dzieci wrócą do przedszkola lub szkoły. Po wakacjach, kiedy to sen zszedł w wielu domach na drugi plan, warto przypomnieć o zdrowych nawykach dotyczących właśnie jego. Sen jest bowiem niezwykle ważny dla dzieci. Im jest on lepszy, zdrowszy i jest go odpowiednio dużo, tym dzieci lepiej się rozwijają.
Dlaczego warto zadbać o dobry sen starszaka?
Sen wpływa na wiele najważniejszych aspektów rozwojowych dzieci. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu. Hormon ten odpowiada za wzrost kości i narządów. Warto wiedzieć, że największe jego stężenie występuje w głębokiej fazie snu, NREM. Istnieją badania, które potwierdzają, że dobry, wartościowy sen wpływa na wagę dzieci. Dzieci, które się nie wysypiają lub jakość ich snu nie jest dobra, mają większą tendencję do nadwagi i otyłości. Wysypianie się wpływa też oczywiście na dobry nastrój i siły w ciągu dnia. Sen wpływa też na odporność. Brak wystarczającej ilości snu może mieć duży wpływ na częste łapanie różnych infekcji. Podczas snu mózg dziecka układa sobie wszystko, co działo się za dnia. To bardzo ważne w kontekście pamięci, koncentracji. To tylko niektóre ważne argumenty za tym, aby dbać o dobry sen starszaka.
Higiena snu starszaka, czyli kilka zdrowych nawyków (przed)sennych
Starałam się czerpać z fachowej wiedzy, ale dodałam też kilka osobistych odczuć w kwestii higieny snu dziecka.
1. Godzina przed snem to godzina bez ekranów i niepotrzebnych bodźców
Naprawdę warto zadbać o to, aby starszak (w tym przypadku dziecko przedszkolne, wczesnoszkolne) przed snem nie oglądał bajek ani na telewizorze, ani na telefonie. Można w tym czasie albo pomalować z dzieckiem, a tuż przed snem np. przeczytać mu ciekawą opowiastkę. Wszystko po to, aby nie dostarczyć niepotrzebnych bodźców, wyciszyć się.
2. Chodzenie spać o stałej porze
Bardzo ważne jest, aby dziecko kładło się spać o tej samej, lub podobnej porze. Czasami jest to ciężkie z wielu względów, ale warto chociaż spróbować. Stała godzina kładzenia się do łóżka to większa szansa na to, że pociecha prześpi potrzebną ilość snu. Bardzo dużo mówi się o stałych porach w kontekście niemowląt i noworodków. Należy pamiętać, że stałe rytuały są potrzebne również starszym dzieciom.
3. Zaciemniony, lecz nie całkowicie ciemny pokój dziecka
Pokój dziecka przed jego snem powinien być zaciemniony. Warto pozostawić tylko drobne elementy dające światło. Może to być lampka nocna dająca poczucie bezpieczeństwa lub światełka. My korzystamy (przez cały rok) z projektora, który na suficie daje odblask świątecznych gadżetów (bałwanki, mikołaje itp.). Córka bez problemu, a wręcz o wiele lepiej zasypia w ich towarzystwie.
4. Wygodna piżama, poduszki i materac
Nam samym jako dorosłym ciężko jest zasnąć, kiedy mamy niewygodną piżamę, przez którą się pocimy lub odczuwamy dyskomfort. Jest nam o wiele trudniej zasnąć na niewygodnym materacu lub kiedy mamy do dyspozycji kiepskie poduszki. Warto posłuchać starszaka i dopasować jego piżamę do jego odczuć. To samo dotyczy się materaca i poduszek. W tej ostatniej kwestii polecamy wybrać się do fizjoterapeuty lub do certyfikowanego producenta, aby dobrać odpowiednie, zdrowe i wygodne akcesoria do łóżka dziecka.
5. Obecność mamy i taty
Starszaki mają wiele na głowie. Często zdarza się, że nie mogą po prostu zasnąć. Domagają się uwagi rodziców, którzy za dnia być może nie poświęcili im odpowiedniej uwagi. Bywa też, że chcą odpowiedzi na pytania, które nagle, przed snem pojawiły im się w głowie. Higiena snu dziecka, starszaka to również bliskość. Ignorancja przedsennych zmartwień i potrzeb dziecka utrudnia i wydłuża czas ich zaśnięcia. Przytulajmy, rozmawiajmy przed snem, zapewniajmy o naszej miłości.
Higiena snu starszaka
To tylko niektóre aspekty higieny snu starszaka, które warto wprowadzić w życie. Warto dodać jeszcze oczywiście zdrowy tryb życia: odpowiednio zbilansowaną dietę bez nadmiaru cukrów i kofeiny, a także aktywność fizyczną. Tutaj też należy wspomnieć o ograniczeniu do minimum korzystania z telefonów, tabletów i wszelkich urządzeń elektronicznych.
Zdrowych snów dla Was i dla Waszych pociech.