single-image

Halloween- pomysły i inspiracje na świetną zabawę dla dzieci

Aleksandra Broda

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle obchodzić Halloween, ponieważ jak wiadomo, nie jest to polska tradycja. Jedni uważają, że jest to niepotrzebne odwrócenie uwagi od Wszystkich Świętych, drudzy z kolei mówią, że jest niezgodne z praktyką Kościoła. Jednak co roku znaczna część Polaków (zwłaszcza dzieci) obchodzi jednak Halloween. Nic dziwnego- dla wielu młodych osób jest to wspaniały pretekst do niecodziennej zabawy. Nie można doszukiwać się drugiego dna w tym święcie. Wystarczy po prostu dobrze się bawić.

Skąd w ogóle wzięło się Halloween w Polsce? Otóż historia do końca nie jest dobrze znana. Wiemy, że pojawiło się u nas w latach 90. Jak w wielu innych Krajach, Halloween obchodzi się 31 października. Najhuczniej obchodzi się je w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem jest oczywiście święcąca się od środka, mroczna dynia. Nietoperze, czarne koty i duchy to również znak rozpoznawczy Halloween. Chcesz zainspirować się na Halloween albo stworzyć dzieciom świetną zabawę? Zapraszamy!

Halloween- impreza dla dzieci

Najbardziej popularne są oczywiście imprezy dla dzieci, w których obowiązuje mroczne przebranie. Dzieci uwielbiają eksperymentować ze strojami, więc już sama możliwość charakteryzacji będzie dla nich świetną zabawą. Nasze propozycje przebrań to: duchy, mumie, kościotrupy, a nawet ulubione postacie z bajek. Nie może zabraknąć również czarodziejów i czarownic.

W tym dniu warto również pomalować buzie za pomocą specjalnie przeznaczonych farbek do malowania twarzy. Należy tylko pamiętać, że najpierw nakładamy jasne kolory, dopiero później ciemne. 

Zabawy na Halloween:

 • Konkurs na najbardziej straszną historię. Dzieci mogą po kolei opowiadać straszne bajki, a wygra to dziecko, którego opowieść była najbardziej mroczna i straszna. Tutaj dzieci mogą same zagłosować na swojego faworyta.
 • Konkurs na mumię. Dzieci łączą się pary. Każda para dostaje po jednej rolce papieru toaletowego. Jedna osoba owija jak najszybciej swojego kompana. Wygrywa ta para, która szybciej zużyje cały papier.
 • Zabawa z jabłkami. Dzieci muszą bez użycia rąk ugryźć jabłko. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy sposób: wystarczy powiesić jabłuszka na sznureczku. Drugi sposób: jabłka wrzucić do miednicy z wodą.
 • Cukierek albo psikus! Najbardziej popularna zabawa w Halloween. Dzieci mogą odwiedzać zaufanych sąsiadów i prosić ich o cukierki. Zalecamy jednak, żeby robiły to z osobą dorosłą.
 • Zabawa w straszną minę. Dzieci za pomocą markerów rysują na balonach straszne miny. Wygrywa ta osoba, której rysunek jest najstraszniejszy. 
Łatwe w przygotowaniu przekąski dla dzieci 

https://www.instagram.com/p/BpTQZntjSFw/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 • Wystarczy podzielonym na pół bananom dorobić oczy i buźki z mlecznej czekolady, a do środka mandarynek dodać np. kawałeczki jabłek pokrojonych w prostokąt. 

https://www.instagram.com/p/BpU1Z-vFE-L/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 • Ugotowane na twardo jajka przekroić na pół i ozdobić czarnymi oliwkami, robiąc z nich pajączki. 

https://www.instagram.com/p/BpU2-r5CLMX/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 • Z papryk wyciąć oczy, nos i usta. Odkroić górną cześć papryk i wyciągnąć zawartość. Jeśli chodzi o wypełnienie, to do środka możemy wrzucić cokolwiek, co chcemy i lubimy. My proponujemy kawałki warzyw i starty ser żółty. Wszystko zapiekamy. 
Jak ozdobić mieszkanie? 

Tutaj oczywiście warto zachęcić dzieci do pomocy. Pozbywanie się wnętrzności dyni jest świetną zabawą dla dzieci, a to właśnie tym owocem najłatwiej jest ozdobić całe mieszkanie. 

 • Po wyciągnięciu środka dyni, wytnij oczy, nos oraz usta lub zęby. Pamiętaj- im mroczniej, tym lepiej. Do środka włóż latarkę albo świeczkę, co doda klimatu. Możesz całe mieszkanie w ten sposób udekorować.  

https://www.instagram.com/p/BpU6mLzgcFz/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 • Kolejnym sposobem jest pomalowanie prawie całej dyni na biało, z pozostawieniem oczu, nosa i ust. Wygląda wspaniale, prawda?
 • Wraz z dziećmi możesz również namalować straszne obrazki i powiesić je na ścianie lub postawić w ramkach. 

 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadły Ci do gustu. Daj znać, jak wy obchodzicie Halloween! 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)