single-image

Dzieci z natury są inteligentne, trzeba im tylko pomóc tę inteligencję rozwijać!

Aleksandra Broda

Kiedy rodzi się dziecko, ma ono zapisane w kodzie genetycznym inteligencję. I to od rodziców zależy, czy dadzą szansę małemu geniuszowi ją wydobyć, rozwinąć i pielęgnować. Wbrew pozorom pielęgnowanie inteligencji u dziecka jest dosyć łatwe, ale wymaga już od najmłodszych lat odpowiedniej stymulacji.

Co to właściwie jest inteligencja? Inteligencja to zdolność rozwiązywania problemów, myślenie logiczne, a także abstrakcyjne, szybkie zapamiętywanie informacji oraz pamięć, która pozwala łączyć ze sobą fakty i wysuwać wnioski.

Już najmłodsze dzieci mają w sobie duży potencjał, a każdy dzień jest dla nich szansą na stymulację ich mózgu. Błahe z pozoru umiejętności, których się uczą, rozwijają ich inteligencję. Ważne jest, aby tego nie przeoczyć i nie tłamsić. Zaczyna się między innymi od rozwijania narządu wzroku u noworodków, a później nauki chwytania przez niemowlę. I ten proces poznawczy i stymulujący inteligencję trwa przez całe dzieciństwo!

✅Ważne są jeszcze rodzaje inteligencji. Każde dziecko jest inne i wyjątkowe. Nie należy więc oczekiwać, że będzie tak samo rozwinięte w każdym obszarze.

Zdolności poznawcze, czyli wszystkie umiejętności, które pozwalają poznawać otoczenie oraz tworzyć jego obraz w umyśle, są kluczowe w rozwoju inteligencji.
❗Ćwiczyć powinno się: pamięć, myślenie, mowę, koncentrację i percepcję. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne, nawet u dwulatka.

➡Od pierwszych dni życia, należy dużo mówić do dziecka. Oprócz mowy, ważne jest pokazywanie kolorowych przedmiotów i pozwalanie dziecku dotykać różne kształty. „Mizianie” niemowlęcia kocykiem, tulenie, całowanie, czytanie bajek, przestawianie przedmiotów, strojenie min i wiele, wiele innych błahych z pozoru rzeczy, wpływa pozytywnie nie tylko na więź, ale również na inteligencję.

➡Nieco starsze dzieci rozwijają swoje zdolności poznawcze poprzez grupowanie różnych przedmiotów, układanie puzzli, naukę kolorów, odgrywanie ról z rodzicami, naukę chodzenia oraz mowy. I wiele, wiele innych.

➡Trzylatkom można zacząć czytać już dłuższe bajki i podczas lektury zadawać pytania, pobudzając ich wyobraźnie:
– Jak myślisz, Ala znajdzie kotka?
Można również zachęcać do rozmów, zadając dziecku pytania:
– Co myślisz? Jak się czujesz? 

Zdolności poznawcze tak naprawdę rozwijamy codziennie u naszych dzieci, niezależnie w jakim są one wieku, jeśli tylko poświęcamy im swój czas i jesteśmy cierpliwi.

W rozwoju inteligencji najważniejsze jest jednak wspieranie dzieci i budowanie ich poczucia wartości. Dziecko należy chwalić i pokazywać jego dobre strony, ale również nie ignorować błędów. Ze szczegółami mówić, co robi naprawdę świetnie i okazywać mu szacunek oraz troskę. Wspierać, ale nie wyręczać!

Mało osób zdaje sobie sprawę, że zbilansowana dieta jest podstawą rozwoju (w tym rozwoju inteligencji) dzieci. Przede wszystkim ważne jest zdrowe, sycące i dodające energii śniadanie oraz regularne posiłki. Dieta bogata w pełnoziarniste produkty, mięso, ryby oraz świeże warzywa i owoce pozwala dziecku cieszyć się zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest kluczowe dla małego odkrywcy. Nieważne, czy są to tylko spacery, wyprawy na plac zabaw, czy uprawianie sportów. Aby rozwijać inteligencję dzieci, trzeba je dotleniać i zachęcać do ruchu.

Można powiedzieć, że dzieci rodzą się już z inteligencją. Ale to od rodziców zależy, czy będą to pielęgnować i pozwolą na prawidłowy rozwój swojego dziecka. To nic nie kosztuje, ale wymaga świadomości i poświęcania czasu. Jak już udowodniliśmy – stymulować inteligencję dziecka można podczas codziennych, zwykłych czynności.

Nie należy jednak oczekiwać od dziecka, że będzie dobre w każdej dziedzinie, bo każde dziecko jest wyjątkowe, niepowtarzalne. Zamiast przysłowiowego „parcia na szkło”, czyli presji, rodzice powinni dostrzegać w dziecku pozytywne cechy i przyjąć do wiadomości, że idealnych ludzi nie ma. Oceny w szkole, problemy z nauką, wcale nie świadczą o inteligencji. Inteligencja to coś, co pozwala człowiekowi podejmować decyzje, myśleć i łączyć ze sobą fakty, oraz znać swoją wartość.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)