single-image

Czy znów za Kobiety-Polki zdecydował rząd? [Konwencja Stambulska]

Aleksandra Broda

Z rządowej telewizji raczej nie dowiemy się tego, że od początku lipca trwają protesty kobiet przeciwko chęci wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej. Telewizja uspokaja i przekonuje, że to dla dobra kobiet i dzieci. Dlaczego więc miliony Polaków protestuje, a kobiety czują się niezwykle zagrożone?

Polski system obrony praw kobiet do poprawki 

Polska ma dość słaby system obrony praw kobiet i nie robi praktycznie nic w kierunku zwalczania przemocy wobec nich. Kary za znęcanie fizyczne są bardzo niskie, za to przemoc psychiczną tak trudno udowodnić, że polskie kobiety czują się upokarzane przez polskie sądy. Nic dziwnego, że wypowiedzenie przez rząd Konwencji Stambulskiej wywołuje strach. Przecież może być jeszcze gorzej. Sam prezydent Andrzej Duda w marcu tego roku ułaskawił mężczyznę skazanego za gwałty i znęcanie się nad domownikami. W tej sytuacji jednak urosło wiele mitów, że aż ciężko było znaleźć konkretne i prawdziwe informacje. Prawda jest jednak taka, że mężczyzna został skazany za popełnienie przestępstwa 197 § 3 pkt. 2 i 3 k.k., a więc – posługując się językiem ustawy karnej – kwalifikowane zgwałcenie małoletniego poniżej lat 15, dodatkowo o charakterze kazirodczym – czytamy na dogmatykarnisty.pl.

Również niepokojącym faktem jest to, że podczas izolacji, jaka miała miejsce w marcu, kwietniu i maju, polski rząd nie zrobił nic, aby pomóc rodzinom zamkniętym ze swoimi oprawcami. Nie pojawił się nigdzie spot, wypowiedź prezydenta dotycząca chęci pomocy. Tutaj gorącą linię i darmową pomoc oferowały niezależne fundacje! Pisaliśmy o tym w tamtym okresie. Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendanta Głównego Policji o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Niestety, nie doczekaliśmy się ani odpowiedzi, ani konkretnych działań.

Bydgoski radny z ramienia PiS, którego znęcanie nad żoną wyszło na jaw w 2017 roku, dopiero w 2019 roku został prawomocnie skazany. Dostał dwa lata więzienia i zakaz zbliżania się do rodziny. Czy to nie za mało jak na krzywdę, jaką wyrządził całej rodzinie?

Dlaczego ludzie protestują? 

Ponoć Konwencję Stambulską zastąpić ma ustawa antyprzemocowa uchwalona przez sejm w kwietniu tego roku. Wejdzie ona w życie za kilka miesięcy. W skrócie – ma ona zaostrzyć kary dla przestępców i natychmiastowo izolować ich od ofiar. Pytanie tylko – czy ktoś będzie kontrolował te działania? W przypadku Konwencji Stambulskiej mieliśmy pewność, że jednak ktoś od czasu do czasu zerknie na poczynania rządu i wyciągnie, w razie konieczności konsekwencję ich zaniedbań. A tutaj? Możemy mieć wątpliwości, czy aby na pewno nie będzie tak, że ręka, rękę myje.

Rząd twierdzi, że Konwencja może negatywnie wpłynąć na obraz polskiej rodziny. Chodzi o nic innego niż oczywiście LGBT. Naprawdę? W XXI wieku tak bardzo boimy się tego, że ludzie chcą mieć prawo do życia i zaprzeczamy psychologom, rodzinom, które są według państwa „niepoprawne politycznie?”. Do tego zmierzamy?

Co dzisiaj TRACĄ kobiety, dzieci, rodziny:

1. Ochronę kobiet przed WSZYSTKIMI formami przemocy. W tym znęcania się psychicznego i ekonomicznego.

2. Dążenie do równouprawnienia kobiet.

3. Politykę, która edukuje wszystkich o przemocy, mając plan i kampanie. Działając na różnych płaszczyznach. Wpisując sobie to jako cel, jeden z najwyższych.

4. Wsparcie dla kobiet pokrzywdzonych.

5. Brak dyskryminacji wszystkich ludzi, bez względu na płeć, religię, upodobania, tożsamość, wygląd i uczucia.

Tracą pewność, że ktoś wreszcie będzie egzekwował to wszystko i oczekiwał działań w tym kierunku. Mamy wrażenie, że rząd przez ostatnie lata zbyt mało i tak działał na rzecz przemocy. Teraz mamy prawo być zaniepokojeni tym, że Polska zostaje w rękach rządzących Polaków. Możemy być zaniepokojeni tym wszystkim, co się dzieje, zwłaszcza że nasze zdanie niewiele się liczy. Po raz kolejny.

Źródła: https://bezprawnik.pl/ustawa-antyprzemocowa-uchwalona/,

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-07-25/wypowiedzenie-konwencji-antyprzemocowej-skladamy-formalny-wniosek/,

https://oko.press/o-czym-mowi-konwencja-stambulska-5-najwazniejszych-cytatow-na-protest-przeciwko-planom-pis/,

https://tvn24.pl/pomorze/bydgoszcz-dwa-lata-wiezienia-dla-bylego-radnego-pis-za-znecanie-sie-nad-zona-wyrok-prawomocny-4329242,

“Sprawa rodzinna”: analiza ułaskawienia przez Prezydenta sprawcy zgwałcenia pedofilsko-kazirodczego

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)