single-image

Czy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim jest słuszny? 

Aleksandra Broda

Ostatnio w sejmie pojawił się projekt ustawy, która ma między innymi zakazywać sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. Jest to ważny krok w ochronie zdrowia dzieci, ponieważ napoje te mogą być szkodliwe, zwłaszcza wtedy, kiedy są spożywane przez dzieci i młodzież. 

W tym artykule pokażemy potencjalny wpływ tej zmiany na zdrowie dzieci i zbadamy, jak zmiana przepisów może wpłynąć na dostęp do napojów energetycznych. Postaramy się odpowiedzieć również na pytanie, dlaczego energetyki są tak popularne wśród młodzieży i dorosłych. Na koniec omówimy, jakie inne środki można podjąć, aby dzieci nie były narażone na szkodliwe działanie napojów energetycznych.

Co to są napoje energetyczne?

Napoje energetyczne zawierają przede wszystkim duże ilości kofeiny, tauryny i witamin z grupy B. Napoje energetyzujące zazwyczaj zawierają również sztuczny aromat owocowy, ekstrakt z nasion guarany, żeń-szeń i glukuronolakton. Niektóre mają nawet dodatki typu „Citrus Aurantium” czy olejek grejpfrutowy. Produkty te można kupić praktycznie we wszystkich sklepach spożywczych. Zwykle kierowane są do osób szukających szybkiego zastrzyku energii lub osób, które chcą stosować te produkty jako zamiennik porannej kawy. Jednak ich skuteczność jako alternatywy nie jest jasna, ponieważ większość badań wykazały, że osoby pijące napoje energetyzujące nie mają lepszych funkcji poznawczych i mogą przez tę decyzję zmagać się z wieloma chorobami.

Pozytywny wpływ projektu ustawy na zdrowie dzieci

Napoje energetyczne wpływ na dzieci

Napoje energetyzujące są popularne wśród młodych ludzi, sportowców i osób szukających zastrzyku energii. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że napoje energetyczne mogą mieć poważny wpływ na zdrowie. Badanie z 2022 roku przeprowadzone wśród polskich nastolatków ujawniło, że co najmniej raz w tygodniu po napoje energetyczne sięga prawie połowa 15 latków. To niepokojące, ponieważ inne badania, bardziej ukierunkowane na zdrowie, jasno wskazują, że spożywanie tzw. energetyków przez dzieci ma działanie psychoaktywne. 

Może Cię zainteresować: Otyłość dzieci – cierpienie ciała i umysłu

Badania pokazują, że spożywanie zbyt dużej ilości napojów energetycznych może prowadzić do cukrzycy, problemów z sercem i innych powikłań zdrowotnych. Ponadto zawartość cukru w większości napojów energetycznych jest bardzo wysoka, co czyni je niezdrowym wyborem dla osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Z tych powodów ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób energetyki wpływają na nasze zdrowie przed ich spożyciem.

Do skutków ubocznych należą między innymi obniżenie nastroju, niepokój, trudności z koncentracją. Dzieci, które spożywają napoje energetyczne, mają problemy ze snem. Warto wśród skutków ubocznych spożywania napojów kofeinowych wymienić podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób naczyniowo-sercowych. 

To wszystko wskazuje na to, że istnieje potrzeba regulacji prawnej względem dostępności napojów energetycznych dla osób niepełnoletnich. Nowe proponowane przepisy pomogą ograniczyć liczbę kalorii i zawartość spożywanej kofeiny. Zaznaczyć należy, że nowe przepisy mają ograniczać również reklamowanie tego typu produktów. 

Coraz więcej dzieci pije napoje energetyczne

Dzieci i młodzież chętnie sięgają po energetyki, ponieważ wiedzą, że ich zakup jest wątpliwy pod wieloma względami, co czyni je czymś w rodzaju zakazanego owocu. Niejednokrotnie obserwowałam małoletnich, którzy kupowali wyżej wspomniane napoje. Kiedy wykładali je na sklepową taśmę, zastanawiali się, czy im je w ogóle sprzedadzą. Wszystkiemu towarzyszyła wielka ekscytacja. Tak, jakby po wypiciu tego niezdrowego nektaru miało zdarzyć się coś prawdziwie niewiarygodnego. I może faktycznie po kilku łykach czuć przypływ energii, ale uczucie znika bardzo szybko, pozostawiając po sobie wiele skutków ubocznych. Skutków, które nie przyjdą od razu, ale w najbliższej przyszłości. 

Projekt ustawy budzi sprzeczne opinie. Postaraliśmy się przybliżyć jej zalety. Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, aby rozmawiać z dziećmi na temat skutków picia napojów energetycznych. Nie zgadzajmy się, dla zdrowia naszych pociech, aby wpadły w te sidła, które mogą naprawdę uzależnić i zepsuć zdrowie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-luban/napoje-energetyczne-nie-powinny-byc-spozywane-przez-dzieci-i-mlodziez

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)