single-image

Spędzasz za dużo czasu w internecie i na komputerze? Wyloguj się i zacznij żyć!

Aleksandra Broda
Chociaż internet daje nam naprawdę dużo możliwości, to warto ograniczyć korzystanie z sieci oraz komputera. Dzisiaj możemy załatwić każdą możliwą sprawę w sieci- przy jej pomocy odrobimy lekcje, zrobimy zakupy i napiszemy wiadomość do przyjaciela. Zaglądniemy, co słychać u naszych znajomych, a nawet dowiemy się, co jedli na kolacje. Zobaczymy ich zdjęcia z wakacji, a sami pochwalimy się, co  robiliśmy przez ten czas. Nie ma co się oszukiwać- dzięki internetowi mamy dużą swobodę w komunikacji, jednak zabiera on nam wiele cennych rzeczy! Chcesz wiedzieć, jakie konsekwencje nosi ze sobą spędzanie zbyt dużej ilości czasu w komputerze? Zapraszamy.

 

Kiedy jesteś zapatrzony w telefon, nie słuchasz bliskich

Często nie możesz skupić się na dwóch rzeczach jednocześnie, dlatego nie słuchasz swoich rodziców i bliskich Ci osób. Szkoda, bo mają oni do powiedzenia wiele ciekawych rzeczy, których nie dowiesz się z internetu. Żaden sprzęt nie zastąpi Ci bliskich relacji, które powinieneś pielęgnować z otaczającym Cię realnym światem.

Widzisz doskonałe życie, które wcale takie nie jest

Nie oszukujmy się, w mediach społecznościowych wszystko przykryte jest filtrami, idealnymi kadrami i wystylizowanymi, pozującymi ludźmi. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Modelka, którą być może przed chwilą widziałaś, wcale nie ma szczupłych ud i idealnych, gęstych włosów. Większość rzeczy, które widzisz jest tak naprawdę sztuczna. Dla młodych ludzi, takich jak ty, może być to krzywy i nieprawdziwy obraz rzeczywistości, do którego pragniesz dążyć. Warto mieć do wszystkiego dystans i nie przejmować się takimi zdjęciami. Poświęć więcej czasu na zaakceptowanie siebie. Jesteś naprawdę wartościowym człowiekiem i nie potrzebujesz przykrywać tego filtrami i sztucznymi pozami.

Nie potrafisz docenić i nie wiesz

Nie potrafisz docenić rzeczywistości właśnie takiej bez filtrów, o których wspominałam wcześniej. Pamiętaj, realne życie jest najpiękniejsze. Kiedy ostatni raz spędziłeś nieprzerwanie trzy godziny na świeżym powietrzu bez zaglądania do komórki albo myśleniu o grze? Kiedy odłączysz się od świata komputerów, możesz dostrzec rzeczy, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Wybudowali nowy plac zabaw w parku? Nowi sąsiedzi wprowadzili się do domu obok? Po co mi ta wiedza- myślisz. Po to właśnie, żeby pielęgnować bystrość, nie być obojętnym na rzeczywistość i ją poznawać. Tylko to, co możesz dotknąć dłońmi i zobaczyć wyłącznie przez pryzmat swoich oczu- jest najcenniejsze.

Psujesz sobie wzrok, kręgosłup i dobry sen

Spędzając za duże ilości czasu przed komputerem, psujesz swoje zdrowie. Może teraz nie myślisz jeszcze o konsekwencjach zbyt ostrego światła albo nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, ale skutki tego odczujesz w przyszłości. Ból pleców, oczu lub nawet pogarszająca się wada wzroku- to tylko niektóre efekty spędzania zbyt dużej ilości czasu przed ekranem. Myślisz, że zaglądanie przed snem do laptopa albo telefonu nie ma żadnych konsekwencji? Mylisz się- przez to często nie możesz zasnąć, a rano czujesz się niewypoczęty. Co więc robić przed snem? Przeczytaj fragment książki, odpręż się lub pomyśl o czymś przyjemnym. Badania udowadniają, że ludzie, którzy przed spoczynkiem korzystają ze smartfonów oraz innych urządzeń- śpią gorzej a ich sen nie jest zdrowy.

Umykają Ci ważne momenty, ot tak- przez palce

Być może przegapisz spotkanie z osobą, która byłaby bardzo cenna w Twoim życiu. O wiele cenniejsza niż ten cały świat internetu i gier komputerowych. Warto, abyś czasami odłożył telefon i wyszedł na podwórko albo porozmawiał ze znajomymi w realnym świecie. Spotkajcie się, ale bez smartfonów, rozmów o grach i świecie mediów społecznościowych. Zobaczysz, jak świetnie możecie się bawić bez tych „ulepszaczy” życia. Jeśli jednak zabraknie Wam tematów do rozmów, to znak, że powinniście poszerzyć swoje horyzonty o nowe pasje i zainteresowania.

 

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że internet przestanie istnieć, niż cały realny Świat. Wyobraź sobie, że nagle- nie z dnia na dzień, lecz z minuty na minutę- kasują dostęp do internetu. Mało tego- laptopy i telefony również znikają. Co wtedy robisz? Żyj tak, byś nigdy nie był z tego powodu smutny.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)