single-image

Czy formalności związane z EKUZ można załatwić w sieci?

Aleksandra Broda

Na pewno w obecnych czasach wiele osób podróżuje. Po dwóch latach izolacji mamy ochotę zaszaleć. Mnóstwo osób w tym roku stawia na podróże zagraniczne. Naprawdę Europa jest piękna, a więc jest co zwiedzać. Należy jednak jeszcze przed wyjazdem zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym wypadku spontaniczne decyzje i szybkie wyjazdy nie sprawdzają się. Pamiętajmy, że podczas wakacji może się wydarzyć sytuacja, w której będziemy potrzebować pomocy medycznej. Co w takiej sytuacji? W takiej sytuacji musimy mieć stosowane ubezpieczenie, aby oczekiwać pomocy medycznej w pełni darmowej. Nie zapomnij o EKUZ.

EKUZ to podstawa

Gdy podróżujesz po krajach Unii Europejskiej, to absolutnym numerem jeden jest EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Śmiało, można powiedzieć, że jest to karta, która niejednokrotnie uchroniła już wiele osób od potężnego rachunku za udzieloną pomoc medyczną.

Pomoc medyczna nie jest tania w naszym kraju, a co dopiero za granicą. Jest to oczywiste. Nie zastanawiajmy się zatem dłużej, tylko wnioskujmy o EKUZ. Mamy dwie główne możliwości:

– wnioskowanie bezpośrednie w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia,

– wnioskowanie online.

Bardzo ważną informację jest to, że EKUZ wniosek pdf znajdziesz na https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/. Z tym wypisanym już wnioskiem możesz się udać bezpośrednio do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też wysłać go online. Karta EKUZ w oddziałach jest wyrabiana na miejscu. Zatem, jeśli mamy mało czasu, to zdecydujmy się na ten sposób. Jednak, gdy do naszego wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu, to wniosek możemy sobie złożyć przecz Internet, a na kartę możemy spokojnie poczekać. Karta po prostu zostanie do nas wysłana tradycyjną pocztą.

Karta EKUZ przypomina troszkę swoim wyglądem nasz dowód osobisty. Znajdują się na niej podobne dane, jak na dowodzie, ale musimy zaznaczyć, że na karcie tej nie ma naszego zdjęcia.

Od razu zaznaczmy także, że karta EKUZ jest wyrabiana na dany czas. Inaczej jest to w przypadku emerytów, inaczej w przypadku osób pracujących, a jeszcze inaczej w przypadku dzieci. Termin ważności danej karty, zawsze jest podany na niej.

Czy dziecku także jest potrzebny EKUZ?

Wielu rodziców zastanawia się i ma wątpliwości, czy dzieciom również wyrabia się EKUZ, skoro korzystają one najczęściej z naszego ubezpieczenia. Tutaj akurat to nie jest ważne. Gdy tylko jedziemy do oddziału, aby wyrobić dla siebie kartę, to koniecznie pamiętajmy, aby dziecku także takową kartę wyrobić. Nie może być inaczej. Musimy mieć to na względzie. Gdy w dalszym ciągu mamy wątpliwości, to zachęcamy do zapoznania się z danymi na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/. One już na pewno nas zaspokoją i będziemy już wiedzieć w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy. Oczywiście doradcy i specjaliści na miejscu, jak i pod telefonami są dla nas i możemy im zadawać pytania. Musimy mieć na względzie, że nie ma głupich pytań. Lepiej jest dopytać, niż popełnić jakiś błąd.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)